Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan sığınmacıları "tehlike" olarak görüyor

Bulgaristan sığınmacıları "tehlike" olarak görüyor

29 Eylül 2015

Bulgaristan'da yapılan bir ankete göre ülkede yaşayan insanlar sığınmacıları tehlike olarak görüyor ve yarısından fazlası sığınmacıları ülkelerinde istemiyor.

Bulgarların çoğunun ülkelerine sığınmacı alınmasını istemediği bildirildi.

Alpha Research adlı kamuoyu araştırma şirketinin Bulgaristan'da yaptığı ankete göre, Bulgarların yüzde 63'ü sığınmacı kabul edilmesine karşı çıkıyor ve sığınmacıları Bulgaristan için tehlikeli olarak görüyor. Sığınmacıların ülke için tehlikeli olmadığını söyleyenlerin oranının ise yüzde 34 olduğu belirtildi.

Katılımcıların yüzde 89'u insan kaçakçılığına karşı "sert önlemler" alınmasını istedi, yüzde 82,9'u da güvenlik güçlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ve Türkiye ile ortak sınıra çekilen tel örgü engelinin doğru bir adım olduğunu ifade etti.

Ankete göre, Bulgarların sadece yüzde 27,3'ü bütçeden sığınmacılara maddi destek verilmesini onaylıyor, yüzde 57'si de mülteci kamplarındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini savundu.

Koşulsuz ve sınırsız sığınmacı kabulünü destekleyenler ise yüzde 3,7'de kaldı.

Sonuçları basına tanıtıp yorumlayan şirket yetkililerinden sosyolog Boryana Dimitrova, halkın politikacıların söylemlerine son derece duyarlı olduğunu belirterek ülkedeki sığınmacıların "sosyal olgu" olarak değil, "yığın" olarak algılandığını söyledi.

Nüfusu 7 milyonun altında olan Bulgaristan'daki sığınmacı sayısının 17 bin civarında olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS