Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Necmi Ali: “AB, sığınmacı krizle ilgili uzun süreli vizyon ve bütüncül strateji hazırlamalı”

Necmi Ali: “AB, sığınmacı krizle ilgili uzun süreli vizyon ve bütüncül strateji hazırlamalı”

01 Ekim 2015

30 Eylül’de Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu oturumu sırasında Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, “Avrupa’nın en kısa sürede beklenen daha büyük mülteci akınına hazır olabilmesi için hemen sığınmacı krizle ilgili bütüncül yaklaşım stratejisini hazırlamaya başlaması gerekir ”çağrısını yaptı.

Bu oturumda Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva 2015 Bütçesinde değişiklikler yapılmasına ilişkin önerge tanıttı. Önergeye göre mülteci baskınlarına tepki olarak güvenlik önlemleri sağlanması için 301 milyon avro tutarında ek mali taahhütler alınacak. Konuşmasında Sayın Ali, Komisyonun ve özellikle de Komiser Georgieva’nın kararın hazırlanması ve zamanında Avrupa Parlamentosu’nun haberdar edilmesine hızlı tepki vermelerinden dolayı alkışladı, fakat ardından bütüncül karar getirecek, sorunlara stratejik yaklaşım gereksinimi duyulduğuna vurgu yaptı.

Necmi Ali, “Stratejinin hazırlanması daha şu anda başlamalı, çünkü Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı’nın (Frontex) dinlendiği sırada 2020 yılına kadar gelişim bağlamında daha uzun süreli bir vizyon stratejisinin 2017 yılında hazır olması gerektiğine dikkat çekilmişti. Bu sürenin hızlandırılıp, bir an önce stratejik bir gözden geçirme çalışması sonucunda bu yılın sonuna kadar uzun süreli vizyon ve stratejiye sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bütüncül yaklaşımı destekleyecek gelecek yıllarda ilgili politika ve programlar hesaplanıp finansman sağlanmalıdır, çünkü bugün burada masaya yatırılan tüm sorunlar, gerek Türkiye, gerek Güney Avrupa, gerekse sorunları yaratan ülkelerle ilgili olsun büyük bir kararlılıkla çözülmelidir. Aksi takdirde gelecek yıl başımıza daha da büyük sorunlar açılacak. Bundan dolayı bizim bütüncül strateji ve gelişim vizyonu ile acil uzun süreli yaklaşım hazırlamaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

AP Milletvekili, durumun kaygı verici ve Avrupa’nın acil bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Necmi Ali, “Elde ettiğimiz bilgiye göre göç dalgası giderek daha da artacak ve bu da hemen harekete geçilmesini gerektiriyor” diye sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS