Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yeni Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nun getirdiği yenilikler

Yeni Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nun getirdiği yenilikler

02 Ekim 2015

Meclise sunulmasından yaklaşık 1 yıl sonra GERB’in Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına dair kanun tasarısı kabul edildi. Yeni kanunun eğitim reformunun temelini oluşturması gerekir, fakat okul programları ve eğitim standartlarının yenilenmesi, yeni ders kitaplara ilişkin koşulların belirlenmesi gibi zaman alacak önemli ödevlerin yerine getirilmesi gerekir.

Kanunda yapılan değişikliklerle önümüzdeki öğretim ve eğitim yıllarında yürürlüğe girecek eğitim sistemine yenilikler getiriliyor. Onlar arasında özel okullara devlet bütçesinden sübvansiyon tahsis edilmesi izni, okulları denetleyecek yeni bir devlet kurumunun oluşturulması, eğitim aşamalarının süresinde değişiklik ve başka yenilikler bulunuyor. İdari düzeyde temel yenilikler şunlar:


Özel anaokul ve okullara devlet sübvansiyonu

Bu tasarının en çok tartışılan maddeleri arasındaydı ve birçok değişiklikler yapılarak, en nihayette özel okullarda okuyan öğrencilere devlet desteği yapılması imkanı onaylandı, fakat bunun olması için bazı koşullar belirlendi. Bütçeden finansman sağlanması okulların arzusuyla olacak, fakat bu olduğu takdirde onlar velilerden sadece devletin karşılamadığı faaliyetler için katkı payı toplamak zorunda kalacak. Ayrıca devlet desteği gören özel okullar, yüzde 20 oranında özel eğitim gereksinimli veya yetenekli öğrencilere okulla ücretsiz erişim sağlamak zorunda kalacak.


İlköğretim ve lise eğitimi aşamalara ayrılıyorBulgaristan’da okul eğitimi dört aşamaya ayrılıyor. 4.sınıfa kadar ilkokul aşamasından sonra orta okul, 7.sınıfa kadar devam edecek. Lise eğitimi iki aşamada gerçekleşecek. Birinci aşama 8’den 10. sınıfa dek sürecek ve yarı lise eğitimine ilişkin diploma verilecek. Eğitimine 11-12. sınıflarda devam eden liseliler ise ağırlıklı olarak okudukları derslere yoğunlaşarak, üniversiteye başvuru hazırlığı yapacaklar. Yeni eğitim yapısı 1,5. ve 8.sınıflar için gelecek 2016-2017 öğretim ve eğitim yılında yürürlüğe girecek. Böylece 2018-2019 ders yılının sonunda 7.sınıftan sonra ilköğretimi tamamlayan ilk mezunlar olacak.

Kanunda yaşla ilgili değişiklikler yapılmadı. 5-6.yaşındaki çocukların anaokula gitmeleri zorunlu kalıyor. Çocuklar 7 yaşını doldurdukları yılda birinci sınıfa gidecek. Bulgaristan’da eğitim 16 yaşını dolduruncaya kadar zorunlu olmaya devam edecek.


Yeni tipten okullar ve özerkliğin ilkeleriLise eğitimin yapısında değişikliklerden dolayı eğitimin 1’den 10.sınıfa kadar sürdüğü yeni tipten birleşik okullar olacak.

İlköğretim okulları ya 7.sınıfa kadar eğitim verecek, ya da yapısında değişiklik yapılarak birleştirerek, 10.sınıfa kadar eğitim verecek. Bununla birlikte Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın önerisiyle hükümet kararıyla genel eğitim okulları ulusal önem arz eden okullar olarak ilan edilebilecek.

Yenilikçi okullar da oluşturulacak. Bu tür okullarda yenilikçi öğretim ve öğrencileri geliştirme yöntemleri hazırlanıp uygulanacak. Bu amaçla okulların, anaokulların ve kişisel gelişimi destekleme merkezlerinin faaliyetinde özerklik ilkeleri uygulanacak. Bu kurumlar gelişime yönelik kendi politikalarını belirleyebilecek, yönetmelikle yapısını ve faaliyetini düzenleyebilecek, öğretimin teşkilatlandırılması, öğretim yöntemleri ve araçlarını kendileri seçebilecek, kendi semboller ve ritüellerini belirleyebilecek ve başka şeyler yapabilecek.

Engelli okulları kişisel gelişim merkezlerine dönüştürülecekŞu anda özel eğitim gereksinimli çocukların okuduğu engelli okulları, kişisel gelişime destek verilecek merkezlere dönüştürülecek. Bu merkezlerde eğitim ve öğretimden başka, çocuklara rehabilitasyon, teşhis ve tedavi hizmetleri, aileleri dahil pedagojik ve psikolojik destek verilecek, mesleki yönlendirme, danışma ve başka hizmetler sunulacak. Bu tür merkezlerde yapılan değerlendirmeye göre normal okullara entegre olamayan çocuklar veya ebeveynlerinin normal okullarda okumalarını istemediği çocuklar eğitim görecek.

Aslında amaç tüm özel eğitim gereksinimli çocukların normal okullara entegre edilmeleridir ve bu yüzden özel eğitim gereksinimli çocukların bir sınıfta şimdi en fazla 5 çocuk olması yerine en fazla 3 çocuk olması kuralı getirildi. Fakat uzmanların alacağı kararla istisna durumlar da mümkün olacak. Böylece özellikle küçük yerleşim yerlerinde bu tür çocuklarla bir sınıftan fazla sınıf oluşturması imkanı olmadığı takdirde esnek hareket etme imkanı verilecek.


Her bir anaokul ve okula bağlı toplum konseyiDaha fazla sivil kontrol ve eğitim sürecine angaje olunması amacıyla her bir anaokul ve okula bağlı toplum konseyi oluşturulması gerekir. Bu konsey bir ders yılında en az dört kere toplanacak ve ders kitapları ve öğretim programlarının seçimi gibi eğitim kurumuna ilişkin önemli kararlar alınmasına yardımcı olacak. Yıllık bütçenin tüketimine ilişkin görüş beyan edecek ve belirlenen hedeflerin yerine getirilmesine ilişkin okul yönetiminin raporunu dinleyecek.


Denetim için yeni bir kurum-Milli Eğitim Müfettişliği


Kanun kapsamında Milli Eğitim Müfettişliği adında devlet bütçesinden finanse edilecek yeni bir kurum oluşturulacak. Kurumun müdürü, teftiş için kriter ve göstergeler hazırlama, onaylama ve geliştirme, eğitim kurumlarının denetimini düzenleme ve gerçekleştirme, onları değerlendirme ve yönlendirme ve Eğitim Bakanı ve Bakanlar Kuruluna denetlenen eğitim kurumların kalitesine dair analiz raporu verme yetkisine sahip olacak. Milli Eğitim Müfettişliği Müdürü, Başbakan tarafından tayin edilip veya görevden alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS