Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Ücreti Sağlık Kasası tarafından karşılanacak sağlık paketleri hazır

Ücreti Sağlık Kasası tarafından karşılanacak sağlık paketleri hazır

05 Ekim 2015

Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) tarafından ücreti karşılanacak iki sağlık hizmeti paketi hazır.

Dematolojik problemler gibi az sayıda hastalıklar ek sağlık paketi dahilinde yer alıyor. Ürolojik hastalıklar gibi bazı hastalıklar her iki paket dahilinde yer alıyor. Bu tür hastaların hastaneye hemen kabul edilip veya bekletilebileceğine doktorlar karar verecek.

Bugün Sağlık Bakanı Petır Moskov ve Bulgaristan Hekimler Birliği Başkanı Ventsislav Grozev gazetecilere, “Temel sağlık paketi ve ek sağlık paketi projeleri hazır, fakat ücretlendirilmiş değil” diye açıkladılar.

Moskov, “Paketlerde daha çok hastaların acil hastaneye kaldırılması gerektiği veya tedavinin geciktirilmesine imkan olduğu durumlar tarif edilmiştir” diye izah etti. Bakanın ifadelerine göre tedavinin geciktirilmesi de sınırlı bir zamana kadar olup hastanın hastanede tedavi görmesi gereken belirli bir süre öngörülecek.

Bakan, temel sağlık paketi teminatı kapsamında önemli hastalıklar, çocuk ve anne sağlığı, acil durumlar, ek pakette ise hangileri olduğunu belirtmediği 5-6 hastalığın yer aldığını söyledi.

Grozev, “Çeşitli hastalıklar için klinik yollar ve onlara ilişkin prosedürler ayaktan tedavi teminatı kapsamında karşılanacak, fakat tedavi hastanelerde gerçekleşecek”, dedi. Söz konusu hastalıkların göz hastalıkları, gastroskopi, artroskopi, sitostatik infüzyonu ve başka alanlarda yapılan prosedürlerin olabileceğini belirtti.

Grozev’in ifadelerine göre hastanelerde boş yataklar olduğu zaman tedavisinin geciktirilebileceği durumda olan hastaların da kabul edilmesi konusunda görüşmeler yapılacak.

Gazetecilerin Sağlık Kasası’nın bu değişikliklere ilişkin giderleri karşılama gücüne sahip olup olmadığı sorusuna Moskov, olumlu cevap verdi.

Grozev, temel teminat paketi kapsamında önemli hastalıkların yer aldığı ve hastaların tedavi için beklemeyeceğine göre limit olmaması gerektiğini düşünüyor. Grozev, “Devlet sağlık sigortası teminatı kapsamında olan bir şeyde limit olmasının hiçbir mantığı yok” diye sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1342


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS