Türk şirketi Arkomat, ikinci fabrikasını Karlovo'da açıyorCuma, 09 Ekim 2015

Türk şirketi Arkomat, ikinci fabrikasını Karlovo'da açıyorTürkiye sermayeli Arkomat Bulgaria Limited Şirketi, bir aya kadar Bulgaristan'da ikinci fabrikasını Karlovo (Karlıova) şehrinde açacak. Birincisi 16 yıl önce Kazanlık şehrinde faaliyete geçti ve Volkswagen marka otomobiller için otomotiv kablolama sistemleri üretimi yapıyor.

Bu şirket, Bulgaristan'da yeşil işletmeler kuran otomotiv kablolama sistemleri üretimi yapan beş şirketten biridir. Diğerleri Sliven ve Yanbol'da fabrikaları olan ve üçüncü fabrika için arazi arayan Japon şirketi Yazaki, Karnobat ve Mezdra'da fabrikaları olan Alman-Japon şirketi "Bordnettse BE" Burgaz'ın Lülyakovo köyünde fabrika sahibi Türk şirketi "Nursan Otomotiv "ve geçen yıl Pleven'de fabrika açarak Bulgaristan pazarına en son giren Alman şirketi "Neksans". Bu şirketler, otomotiv yedek parça sektöründe en büyük işverenler konumundadır. Onların fabrikalarında toplam personel sayısı hemen hemen 10 000 kişiye ulaşıyor. Bu fabrikaların avantajı, işsizliğin yüksek oranda olduğu bölgelerde bulunması ve binlerce işsize istihdam sağlamasıdır.

Yeni fabrikalara yapılan toplam yatırım 4 milyon avro. Yatırım ödeneğinin yarısı fabrika binası inşaatı, kalan miktar ise fabrika ekipmanları için harcandı. Karlovo'da yeşil bina olarak inşa edilen fabrika şehrin çıkışında Burgaz yönünde Bulgar Gülü Yağı Fabrikası'nın yanında bulunuyor. Arkomat Bulgaria Limited Şirketi İdari İşler Müdürü Bülent Altındağ, fabrikanın bir aya kadar tamamlanacağını söylüyor. Fabrikada çalışacak işçilerin sayısının ilkbahara kadar 600-700'e çıkması bekleniyor. Altındağ'ın ifadelerine göre artık Kazanlık'ta eğitimden geçen ilk 250 kişi işe alındı. Yılın sonuna kadar işçilerin sayısının 350-450 arasında olması bekleniyor. Böylece Türk şirketi Arkomat'ın Bulgaristan'da personelinin sayısı 1700'ü aşacak. Birinci fabrikada daha 1000 kişi çalışıyor.

Altındağ, gelecekte yeni fabrikada çalışacak işçilerin planlanan 700'den daha fazla olabileceğini, fakat her şeyin bölgede işgücü piyasasına bağlı olduğunu kaydetti. Başka yabancı şirketler gibi Arkomat'ın da fabrikalarda çalışacak uygun işgücü bulmakta zorluk çektiğini paylaştı.

Şirketin geçen yılki faaliyet raporuna göre işçi maaşları için yapılan giderler yaklaşık 4 milyon leva, sosyal sigorta masrafları ise 700 bin levayı aşıyor, yani ortalama aylık işçi ücretleri 400 leva civarındadır.

Arkomat, Bulgaristan'da daha 1999 yılında fabrika açan ilk otomotiv kablo üreten şirket. Arkomat Bulgaristan Limited Şirketi, o sırada Volkswagen kuruluşu ile doğrudan iş sözleşmesi olan Türk şirketi Arkomat'a bağlı olarak kuruluyor.

Şirketin son yıllarda gelirleri ve mali sonuçları sürekli artıyor. 2014 yılında 3 milyon leva kar payından sonra kalan gelirlerin toplamı 10,6 milyon levaya ulaştı. Şirketin faaliyetlerinde büyük sıçrama işçilerin yaklaşık 500'den 1000'e çıkarak iki kat artmasıyla 2013 yılında gerçekleştirildi. Arkomat Bulgaristan Limited Şirketi'nin sahibi Nureddin Besaven Özhan.

Yönetici Bülent Altındağ, yeni fabrikanın müşterilerinin isimlerini açıklamak istemedi. Birinci fabrikada sipariş üzerine çalışılıyor. Rapora göre Volkswagen için üretilen otomotiv kablolama sistemlerine gerekli malzemeler Türk şirketi Delphi Automotivå Systems Şirketi tarafından tedarik ediliyor. Delphi Automotivå Systems Şirketi, dünyada otomotiv yedek parça sektöründe önde gelen şirketlerden biri. Yılda 16 milyar dolar gelire sahip. Şirketin 160 binin üzerinde işçisi ve 126 fabrikası var.


DİĞER HABERLER