Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da ilk katamaran tipi bilimsel amaçlı tekne törenle Kırcaali Barajında suya indirildi

Bulgaristan’da ilk katamaran tipi bilimsel amaçlı tekne törenle Kırcaali Barajında suya indirildi

19 Ekim 2015

Geçen haftanın sonunda Kırcaali’nin sembolik Emona Gemisi’nde düzenlenen törenle ülkedeki ilk katamaran tipi “Viking” isimli bilimsel amaçlı tekne Kırcaali Barajı’nda suya indirildi.

Katamaran, Plovdiv’de bulunan (Filibe) Balıkçılık ve Su Ürünleri Enstitüsü’ne aittir. Teknenin inşası, Balık Çiftliklerinin Yüzeysel Su Kütleleri Üzerinde Baskısı ve Etkilerinin Değerlendirilmesine İlişkin Araştırma ve İzleme Programı Gerçekleştirmek ve Doğu Ege Bölgesinde Nehir Havzalarını Yönetim Planı’nda Önlemler Programının Güncellenmesi” isimli proje kapsamında BG02 Deniz ve İç Suların Entegre Yönetimi Programı çerçevesinde Avrupa Ekonomik Alanı Mali İstikrar Mekanizması 2009-2014 kapsamında finanse edildi.

Deniz taşıtı, ülkede büyük barajlarda çeşitli hidrobiyolojik, hidrokimyasal, mikrobiyolojik, etiyolojik ve başka türden araştırmalar yapılması üzere özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda kıyılara yakın sığ sularda da çalıştırılabilir. Enstitüde görevli yüksek kalifiyeli uzmanlar tarafından çalıştırılan tekne çağdaş bilimsel cihazlarla donatılmıştır.

Törende Filibe Doğu Ege Bölgesi Su Havzaları Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Yürütme Kurumu temsilcileri, bölgede mersin balığı çiftlikleri sahipleri ve başka konuklar hazır bulundular. Enstitünün tekne kazanımı Tarım ve Gıda Bakan Yardımcısı Georgi Kostov, Tarım Akademisi Başkanı Prof. Dr. Totka Trifonova, Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Radoslav Slavov ve başka önde gelen bilim adamları ve uzmanları tarafından gönderilen tebrik mektuplarıyla tebrik edildi.

Bulgaristan’da “Viking” isimli bilimsel amaçlı teknenin yapımıyla Filibe Balıkçılık ve Su Ürünleri Enstitüsü ağırlıklı olarak denizden uzak su havzalarında bilimsel araştırmalar yapmak için özel bir deniz taşıtına sahip oldu. Bu katamaran bilim adamlarının yüksek düzeyde izleme çalışmaları yapma ve pek çok yeni ulusal ve uluslararası bilimsel projelerin hazırlanmasında yer alma imkanlarını genişletiyor.

“Viking” isimli bilimsel amaçlı teknenin kutsanmasının ardından geleneksel olarak Filibe Balıkçılık ve Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Dr. Tanya Hubenova tarafından şampanya patlatıldıktan sonra törene katılanlar Emona Gemisi’nde bulunan restoranda baraj gölünde üretilen yerel balık türlerinden sazan, yayın balığı ve mersin balığı ile hazırlanan eşsiz balık yemeklerinin tadına bakma fırsatı buldular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS