Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Şefika Refik’in “Karanlığın Sesi” hikaye kitabına büyük ilgi

Şefika Refik’in “Karanlığın Sesi” hikaye kitabına büyük ilgi

23 Ekim 2015

Dün akşam Kırcaalili şair ve yazar Şefika Refik’in “Karanlığın Sesi” isimli birinci hikaye kitabının tanıtımı yapıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği tarafından Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü. İlk şiir kitabı gibi annesi, babası ve ağabeyine ithaf ettiği yeni kitabı için yazar bol bol alkış ve tebrik aldı. Etkinlikte hazır bulunan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Nedim Dönmez, Yönetim Kurulu Üyesi Atıf Mutlu, Lüleburgaz BAL-GÖÇ Trakya Yönetim Kurulu Üyesi Bener Muratoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman yazarı onurlandırdılar. Bu anlamlı gecede Şefika Refik’i ailesi, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Üyeleri, Türkçe öğretmenleri ve edebiyatseverler yalnız bırakmadılar.

Kitap tanıtım etkinliğini yöneten Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Başkanı şair ve yazar Durhan Ali, tüm katılımcıları selamlayarak, yazarı kutladı. Kulüp Başkanı, “Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin yönetimi, özellikle derneğin müdürü Müzekki Ahmet’in Rodoplarda Bulgaristan Türk Edebiyatı’nı öykü ve şiirleriyle ayakta tutmaya çalışanlara uzattığı yardım eli sayesinde yeni yetişen yaratıcılar ufuklara yelken açmışlardır. Yıllardan beri dostlarımızın basıldığı her kitabı tanıtıldı ve tanıtılmaya devam edeceğine inanıyorum. Tanıtılanlardan bir çoğu şiir içerikliydi. Bir iki yazarın dışında diğer yazarların yeni eserleri tanıtılmadı. Niye? Cevabı çok basit- çünkü yazılmadılar. Eğer Bulgaristan Türk edebiyatının yakın geçmişine bir göz atacak olursak, acı bir gerçekle yüz yüze geleceğiz. Anadilimizde yaratanlar günden güne azalmakta. Hele yazar kısmı. Gidenlerin ardından gelen genç kalemler parmakla sayılacak kadar az. Onlardan biri de Şefika Refik. Bildiğim kadarıyla Şefika Hanım edebiyata ilk adımlarını şiirle attı ve ardı sıra iki kitabını bastırdı. Bunun yanı sıra öyküye de kalem oynatarak iki edebiyat türünü yan yana taşıyarak emin adımlarla bugünlere getirdi ve yolunun açık olmasını dilerim” diye ifade etti. Şefika’nın öyküleriyle yaşamı az süren yerli “Yeni Hayat” gazetesinde tanıştığını ve ilk intibalarının çok olumlu olduğunu paylaşan Durhan Ali, “Bu taşın altında bir şeylerin çıkacağına inanarak onun anlatım ustalığına hayran kalmıştım. Kitaptaki her bir öyküsünde Şefika Hanım’ın kahramanları arasında geçen diyaloğun kendi ifadeleri gibi verip, biz okuyuculara büyük bir ustalıkla sunuyor. Bunun nedeni de onun dil zenginliğinin, kelime daracığının seviyesinin hayli bir dolu olmasından kaynaklandığı düşüncesindeyim” diye belirtti. Yazarın kalemini hep sivri tutmasını ve başarılarının daha da doludizgin devamını dileyerek, “Yolun açık olsun erişilmesi zor ufuklara!” dedi.

Şefika Refik’in “Karanlığın Sesi” isimli ilk hikaye kitabının tanıtımını otobiyografik bilgiler eşliğinde şair Habibe Ahmedova yaptı. Tanıtımdan kitabın 16 hikaye içerdiği, editörün Sakaryalı yazar Fahri Tuna, kapak ve iç düzenlemesinin Mücait Kofoğlu, düzeltisi de Asaf Meriç’e ait olduğu anlaşıldı. İlk defa bir kitabın üstelik hikaye kitabının tanıtımını yaptığı için heyecanlı olduğunu paylaşan Ahmedova, kitaptaki hikayeleri okuyucunun dikkatine bıraktığını belirterek, hikayeleri yazana geçmek istediğini söyledi. Şair tanıtım yazısında, “Onu tanıyınca hikayelerini mutlaka ve mutlaka okumak isteyeceksiniz, çünkü onlarda bir parça da olsa kendinizi göreceksiniz, hissedeceksiniz, içinizdekileri yaşatacaksınız. İnsan her zaman ben buyum diyebilmeli. Şefika Refik bunu diyebildi bu genç yaşta ve de kanıtladı dediğini. Dünyada herşey sevmekle başlar, yaptığı işi sevmekle, insanları her koşulda sevebilmekle ve kocaman bir yüreğe sahip olmakla. Şefika Refik’in o kadar güzel, içten ve çok açık ve net bir anlatım seziliyor ki hikayelerinde. Onun kahramanları şefkat, merhamet, acıma ve sevme gibi duyguları, insanı insan yapan değerleri dile getirebilmek. Şefika Refik’in hikayeleri bir eğitimcinin yaşam, doğa, canlılar, eğitim ve insan ile ilgili paylaşımlarla birlikte umut ve beklentiler içerikli hepsi. Onun kahramanlarıyla hep birlikte hem üzüleceksiniz, hem sevineceksiniz, anlayacaksınız ne kadar eğitici, etkileyici ve sürükleyici hepsi teker teker... Kitabı okurken sürprizlerle bile karşı karşıya gelebilirsiniz. Kitabı okumaya başladığınızda elinizden bırakmayacağınız bir kitap, demiş ustadımız Fahri Tuna. Kah Vefik Dede, kah beyaz ölümden kaçan Eray, bazen oğlunuzun okulunda “En Büyük Hediye” ile gururlanan anne, kimi yerde büyük aşkı güzeller güzeli Alev’inin hayal kırıklığına uğrattığı Arif olacaksınız. Bazen çocukluğunuzda hakarete uğradığınız ve dayak yediğiniz bir Bulgar çeteci olacak, Türk doktor Tahsin olarak onu ameliyat edip kurtaracaksınız. Bazen “İki Sınır Arasında” gelip giderken göreceksiniz kendinizi. Hele bir “Anne Yüreği”ni okuyun sizde müthiş duygular yaratacak. Bütün karşılanan zorluklara, engellemelere rağmen gençlerimiz şiir ve hikaye yazabiliyorlarsa o da çok güzel bir Türkçeyle onları sevip sarmalamamız gerekiyor. Şefika Refik, bunlardan bir tanesi. “Karanlığın Sesi”sizin sesiniz olacak, sizin kalbiniz çarpacak o karanlığın sesiyle, sizin gönlünüzü aydınlatacak o karanlığın sesi” diye belirtti. Sonunda yazarın “İki Sınır Arasında” isimli hikayesinden birkaç cümle okudu.

Kırcaalili avukat ve yazar Mustafa Bayramali, Şefika Hanımın ilk defa bir hikayesini okuyunca hemen hemen aklını aldığını ifade ederek, 50 yıl önceki anılarına döndü. O zaman ilk yazdığı hikayeleri birkaç dostuna gösterince kimsenin olmuş değil de, olur dediğini paylaştı. Yazar, “O zaman şartlarımız da elverişli değildi. Yalnız Bulgaristan Türkçesini bilirdik. Şimdi artık internet sayesinde bütün dünya edebiyatını oku okuyabildiğin kadar. Öyle ki kendi seviyemle Şefika’nınkisini mukayese etmek istiyorum. Biz çamurdan başladık, şimdiki nesil artık bir yerden sıçrıyor. Öyle ki onların ufukları daha da açık. İlk öyküsü öyle dolgun anlatışıyla, düzgün Türkçesiyle beni hayran etti ve arkadan gelen öykülerini de okudum. Onların daha güzel olduğu kanısına vardım ve kendi kendime dedim ki, Şefika Hanım’dan iyi bir öykücü olacak, o da kısa öykücü olacak. Kısa öykü yazmak en zordur. Şefika Hanım’da şiir yazma tutkusu da var, fakat hesap ediyorum ki öykü yazmada daha başarılı olacaktır. Öykü yazmakta ustalıktan başka bir ilham kaynağı, hayal gücü olması lazım. Şefika Hanım’da bu Allah vergisi olan hayal gücünü geliştirebilmiş. Şefika Hanım’ın Türkçesi çok güzel. “Karanlığın Sesi” kitabının dili hemen hemen Türkiye Türkçesi. Çok zengin, çok dürüst Türkçesi ve bilhassa devrik cümleleriyle Türkçeyi daha kıvrık yapmış okuyucuyu daha celbedici hale getirmiş. Öykü yazmanın başka bir püf noktası da olayı anlatma biçimi ve dönüm noktasıdır. Yazarımız öykülerini beklenmeyen bir sonla bitirmeyi çok ustalıkla becermiş” diye ifade etti. Yazarı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Sami Ali Toraman, “Ben kitabı okumadığım için birşey söylemeyeceğim ama sanatçılar üzerine iki cümle söylemek istiyorum. Sanatçılar dünyamızı güzelleştiren en doğru, güzel kişilerdir. Ressamlar renkleriyle, heykeltıraşlar taşa ruh ve şekil vererek, müzisyenler de başların içerisindeki güzel sesleri bizlerle paylaşarak bizim dünyamızı güzelleştiriyorlar. Eli kalem tutan yazarlarımız da evvela bizim özgeçmişimizi, örf ve adetlerimizi, geleneklerimizi yaşatıyorlar, gelecek nesillere tarih ve arşiv olarak aktarmaya devam ediyorlar. İyi ki bu eli kalem tutan güzel insanlar var, iyi ki onlar bizim dostlarımız, iyi ki varsınız. Size önce teşekkür ediyoruz. Çünkü sizler bizim dünyamızı şiirinizle, öykünüzle güzelleştiriyorsunuz. Mustafa Kemal diyor ki, “Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir”. Sanatsız bir dünyayı düşünmek bile istemiyorum. Yine Atatürk diyor ki, “Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta Reis-i Cumhur olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız”. İşte bu büyük insanlara, sanatçılara hep birlikte bir alkış istiyorum. Şefika Refik için de iki cümle söylemek gerekirse, sanal alemde okuduğum ve kitabında yer alan biraz sitem, biraz şikayet dolu şiirlerinde ama buna rağmen kurguları süper. İyi ki varsın, yolun açık olsun! Bizi tekrar aydınlatmaya ve güzelleştirmeye devam edin!” diye konuştu.

Şefika Refik’in İngilizce öğretmenliği yaptığı Kırcaali’nin Kostino (kemikler) köyünde bulunan Valentina Tereşkova Anaokulu Müdürü Nuriye Sali, “Şefika Hanım demeyeceğim, çünkü Şefika bizim kızımız, meslektaşımız ve yazarımız. Şefika ile aynı köyde çalışıyoruz. Aynı avlunun içinde bulunan o ilköğretim okulunda, ben anaokulunda çalışıyoruz. Şefika bizim gururumuz. Kızımızın yolu açık olsun, hep böyle başarılı olsun!” dedi.

Edirne’den tüm Balkan ülkelerine giden Balkan Türküsü Dergisi’nin Kırcaali temsilcisi olan Şefika Refik, tüm katılımcılara, Müzekki Ahmet’e, kitabı tanıtan Habibe Ahmedova’ya, konuşma yapanlara teşekkür etti. Ayrıca kitabın çıkmasına vesile olan ve aynı zamanda kitabın editörü Sakaryalı yazar Fahri Tuna’ya yardımlarından dolayı, kitabın sponsoru olan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Sayın Dr. İbrahim Erdoğan’a ve her zaman desteklerini esirgemeyen ailesine şükranlarını sundu.

Gece Şefika Refik’in tebriklerini sunan katılımcılara imzalı kitabını hediye etmesiyle son buldu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 2477


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS