Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Yunanistan ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları Gümülcine'den geçecek doğalgaz boru hattını görüştü

Yunanistan ve Bulgaristan Dışişleri Bakanları Gümülcine'den geçecek doğalgaz boru hattını görüştü

23 Ekim 2015

Atina’da dün bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov’un gündeminde iki ülkenin doğalgaz şebekelerini birbirine bağlayacak IGB doğalgaz boru hattı projesi yer aldı.

Batı Trakya’nın Gümülcine şehrinden başlayarak Bulgaristan’ın Stara Zagora kentinde son bulacak olan IGB doğalgaz boru hattının uzunluğu 182 kilometre. 3 ile 5 milyar metreküp doğalgaz transferi yapma kapasitesine sahip olacak boru hattının 31 kilometresi Yunanistan topraklarından geçecek.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Miltov Atina’da dün yaptığı açıklamalarda boru hattının önemine değinerek “Bu boru hattı belki de Avrupa enerjisinin geleceği açısından en kritik birleştirici halka niteliğinde. Burada farklılaşmadan ve bağlantıdan bahsediyoruz. Bu iki kelime Avrupa enerji birliğinin geleceği açısından anahtar kelimeler. Bu çerçevede özellikle de farklı enerji kaynakları temimi konusunda Yunanistan da temel ortaklardan. IGB boru hattının inşası kuzeye doğru da doğalgaz tedariki yapmamızı sağlayacaktır. Bulgaristan aracılığıyla Romanya’ya hatta daha da kuzeye, batıda ise Sırbistan’a kadar ve Sırbistan aracılığıyla batı Avrupa’ya doğalgaz tedarik edebileceğiz. Benzer bağlantılar da bize doğalgaz getirecektir ve rekabet nedeniyle doğalgaz fiyatları düşecek ve belirli AB ülkeleri doğalgaz teminatı konusunda tek bir kaynağa bağlı olmayacaklardır” dedi.

Bulgar Dışişleri Bakanı “doğalgaz boru hattı projesinin Bulgaristan’ın aşırı talepleri yüzünden geciktiği” yönündeki bir soruya ise “Bizim bu bağlantıya ihtiyacımız var ve bu konuda hiçbir şüphe yok. Ancak bu boru hattını nasıl ve ne şekilde uzatacağımız konusunda anlaşmamız gerek. Daha büyük oranda doğalgazın olması ve bu boru hattı aracılığıyla dağıtılması Yunanistan’ın da Bulgaristan’ın da çıkarınadır” şeklinde yanıtladı.

Kotzias: 2016 yılında başlamamızı umuyorum

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias da sözkonusu doğalgaz boru hattı projesinin stratejik önemi konusunda Bulgar mevkidaşına katıldığını kaydederken “IGB projesi doğalgaz fiyatlarının düşmesine, iki ülkenin güvenliğinin artmasına ve rekabetin yükselmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

Kotzias sözlerinin devamında “Bu nedenle Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki işbirliği temele dayalıdır ve stratejiktir. 2016 yılında projeye başlamamızı ve 2017 yılında ana hatlarının tamamlanmasını umut ediyorum. Bildiğiniz gibi en son ölen şey umuttur” dedi.

Kaynak: azınlıkça


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS