Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediyesinin 2016 yılı Bütçesi’nin kamuoyu tartışması yapıldı

Kırcaali Belediyesinin 2016 yılı Bütçesi’nin kamuoyu tartışması yapıldı

02 Aralık 2015

Biznes İnkübatör Salonu’nda düzenlenen Kırcaali Belediyesi 2016 Mali Yılı Bütçesi’nin kamuoyu tartışması sırasında Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, gelecek yıla ilişkin bütçenin titizlikle uygulanacağı ve kemer sıkma politikası izleneceği tahmininde bulundu. Müh. Azis, “Ülke genelinde beklenen kısıtlamalar bunu gerektiriyor. Bizim kazanç getirici olmayan faaliyetleri ne ölçüde sübvanse edeceğimize karar vermemiz gerekir. Yeni 46 muhtarlık kurulmasından dolayı odalar, ısıtma, aydınlatma ve ofis donanımı için büyük giderlerimiz olacak. Devlet sadece muhtarların maaşlarını karşılayacak” diye kaydetti. Belediye Başkanı, 2016 yılında Belediye yönetiminin öncelikleri arasında acil onarımlar, sokak aydınlatması ve sokak köpekleri olacağını belirtti.

Belediye Başkanı, 2016 Yılı Bütçe hazırlık çalışmaları çerçevesinde vergi politikasının da gözden geçirileceğini belirtti. Bütçe açığının kapatılması için Belediye’ye ait arsa ve arazilerin satışa çıkarılması öngörülüyor. Kısıtlamaların önemli ölçüde etkisi eğitim, kültür, sosyal faaliyetler gibi alanlarda hissedilecek.

Hasan Azis, Belediye yönetimi ve vatandaşları zor kararlar ve zorluklar beklediğini özetledi.

2016 Yılı Belediye Bütçesi Mali Çerçevesi 42 400 000 leva. Bu çerçeve 2015 yılına ilişkin bütçenin 38 940 000 levaya çıkan ilk mali plan çerçevesine kıyasla yüzde 8,88 oranında daha yüksek. Merkezi bütçeden mevcut yıla kıyasla 3 578 000 leva daha yüksek miktarda 23 833 000 leva kaynak tahsis edilecek.

Bu artış kültür, sosyal faaliyetler, eğitimde standartların yükseltilmesinden kaynaklanıyor. Belediyenin kendi gelirlerinin 15 357 600 leva tutarında olması bekleniyor.

Bütçe Mali Plan Çerçevesi, Belediyenin Baş Maliyecisi Valentin İvanov tarafından tanıtıldı. İvanov, gelecek yıl yerel vergi, harç ve diğer borçların daha iyi bir şekilde toplanması yönünde çalışılacağını belirtti. Giderlerde en büyük harcama kalemi 4 960 000 leva miktarında atıklar için olacak. FLAG Fonu’na projelere katkı payı tutarları ödenmesi için alınan üç borç ödenecek. Belediye, sermaye giderleri için kendi gelirlerinden 1,5 milyon leva ayıracak.

Kırcaali Belediyesi Proje Yönetimi Birimi Müdürü Nadejda Tsvetkova, 5 yıllık gelecek program döneminde Belediye Bütçesine AB fonlarından 21 milyon leva gelir olacağını belirtti. Belediye bu AB kaynaklarını alabilmesi için gerekli projelere sahip. Devlet programlarınca finanse edilecek yapılara ilişkin hazır projeleri mevcut.

Bütçe tartışması toplantısında vatandaşlar ve kurumlardan altı teklifin sunulduğu açıklandı. Bu tekliflerin kaldırım ve sokakların onarımı ile ilgili olduğu anlaşıldı. Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa tarafından da birkaç köyde bayındırma önlemleri alınması teklifi yapıldığı belli oldu. Şehir içinde reklam malzemeleri ve afişlerin uygunsuz olmayan yerlere asılmasına karşı 109 vatandaşın imzaladığı bir toplu dilekçenin sunulduğu ortaya çıktı.

Belediye Bütçesi’nin kamuoyu tartışması toplantısına Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Üyeleri, Belediye memurları ve vatandaşlar katıldılar. Yerel Mecliste muhalefetteki partilerden sadece Reform Blok’tan Radoslav Milev, 2016 Yılı Belediye Bütçesi Mali Çerçevesine ilgi gösterdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS