Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Cemal Emurlov’un anısına Sofya’da kişisel resim sergisi açıldı

Cemal Emurlov’un anısına Sofya’da kişisel resim sergisi açıldı

02 Aralık 2015

Bugün Cimi lakabıyla bilinen ünlü Kırcaalili ressam Cemal Emurlov’un anısına Sofya Sredets Sanat Galerisi’nde yaratıcının “Cimi” konulu kişisel sergisinin açılışı yapıldı. Büyük ilgi gören sergi geçen yıl vefat eden Emurlov’un hayranları ve dostlarını bir araya getirdi. Açılışa katılan sanatseverler, hayata erken veda eden ünlü ressama karşı duydukları saygıyı dile getirdiler.

Serginin açılışı Kültür Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Boni Petrunova ve Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından yapıldı. Bakan Yardımcısı, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov’un gönderdiği tebrik mesajını okudu. Mesajda Bakan Raşidov, kendi ifadeleriyle resim severler ve seyircilere son derece alçakgönüllü bir karaktere sahip, fakat eserleriyle resim sanatı üzerinde derin izler bırakan ressam Cemal Emurlov’un yaratıcılığıyla tanışma imkanı sunan organizatörlere teşekkürlerini arz ediyor.

Sergi açılış töreninde Kırcaalili yaratıcının eşi, kızı ve torununun yanı sıra aralarında Zahari Kamenov, “İzkustvo” (Sanat) ve “İzkustvo –Art in Bulgaria” (Bulgaristan’da Sanat) dergilerinin Baş editörü Dimitır Grozdanov, İvan Stratiev ve Zafer Galibov’un bulunduğu pek çok yakınları, dostları ve meslektaşları da hazır bulundular.

Ayrıca Kırcaali ilinde milletvekilleri Erdinç Hayrulla, Mustafa Ahmed, Saliha Emin, Tsveta Karayançeva ve Haskovo Milletvekili Mehmet Ataman da açılışı şereflendirdiler.

Bugün açılan sergide ressamın geçen asrın 80’li ve 90’lı yıllarında çizdiği resimler yer alıyor. Emurlov’un bölgesel ve ulusal yarışmalara katıldığı bu resimleri Sredets Galerisi tarafından Kırcaali Bölge Tarih Müzesi “Stanka Dimitrova”Sanat Birimi Fonu’ndan satın alınmıştır.

“Cimi” konulu resim sergisi 12 Aralık 2015 tarihine kadar Kültür Bakanlığı’nın Sredets Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS