Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’daki Türk Dernekleri Rusçuk'ta Buluştu

Bulgaristan’daki Türk Dernekleri Rusçuk'ta Buluştu

06 Aralık 2015

Bulgaristan genelinde Türk kültürü, sanatı ve Türk dili ile ilgili faaliyet sürdüren Sivil Toplum kuruluşları Rusçuk’ta düzenlenen “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı İkinci Çalıştay’da bir araya geldiler.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler hareketi Rusçuk milletvekili Ferihan Ahmedova’nın katkılarıyla düzenlenen Çalıştay’da ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer aldı.

Çalıştay çerçevesinde “Bulgaristan’da Türk sahne sanatının korunması ve yayılması”, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) arasında tecrübe teatisi- iyi uygulamalar” ve “Sivil Toplum Kuruluşlarının finanse edilmesine ilişkin mevcut olanaklar” konuları ele alındı.

Bulgaristan’daki Türk Kültür ve sanat alanında faaliyet sürdüren STK’ların bir çatı altında birleşmeleri konusu da yaklaşık 20 STK başkanının katılımıyla görüşüldü. Birleşme sürecinin yol haritası belirlendi.

Çalıştayın sonunda tüm katılımcılar tarafından bir basın bildirisi kabul edildi.


BASIN BİLDİRİSİ


Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri ve kültür ve sanat camiası üyelerimizin, Bulgaristan’daki Türklerin kültürel, eğitim, sosyal, v.s. menfaatlerini korumak, savunmak ve toplumumuzu ilgilendiren önemli konularda bilgilendirme faaliyetleri organize etmek, sosyal, kültürel, eğitim v.s. konularında hizmet amacı için kurulmuş kuruluşları birleştirmek, aralarında işbirliği kurmak, deneyim alış verişinde bulunmak ve faaliyetlerini üst seviyede organize etmek misyonuyla 4-6 Aralık 2015 tarihleri arasında Rusçuk’ta bir araya gelerek “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı İkinci Çalıştayını düzenlemişlerdir.

Derneklerimizin, kültürümüzün ve sanatımızın engin hoşgörüsünü vazgeçilmez bir ilke kabul ederek, farklı inanç ve kültürlere hoşgörüyle yaklaşılmasına inanan bir dünya görüşüne sahiptir. Aynı zamanda bu hoşgörünün karşılıklı olabilmesi için gereken haklı mücadelede öncü bir rol de üstlenir.

Derneklerimizin birinci amacı Bulgaristan’daki insanlarımıza, genç nesillerimize sosyal-kültürel, eğitim, iş ve toplumsal bütün konularda hizmet etmek, öncülük yapmak ve bu alanlarda eşit haklar mücadelesi vererek, ayrımcılığına ve eşitsizliğe karşı koymaktır.

Derneklerimiz bu bağlamda, ortak çalışmalar ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini savunarak, karşılaşılan olumsuzlukları demokratik ve hukuk normları çerçevesinde çözme yoluna başvuracaktır.

Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri, Sanat ve Edebiyat Camiası Temsilcileri
Rusçuk: 6 Aralık 2015

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS