Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sofya’da Uluslararası Hayır Kermesi Düzenlendi

Sofya’da Uluslararası Hayır Kermesi Düzenlendi

06 Aralık 2015

Bulgaristan'da 21 yıldır düzenlenen geleneksel Uluslararası Hayır Kermesi'nde Türkiye standı büyük ilgi gördü.

Diplomatik çevreler ve Bulgaristan'da yaşayan yabancıların yoğun olarak katıldığı Uluslararası Kadınlar Kulübü'nün (IWC) düzenlediği kermes, başkent Sofya'nın İnter Expo Center Fuar Merkezi'nde açıldı.

Açılışını, ülkenin eski kralı Simeon Sakskoburgotski'nin eşi Maragrita Sakskoburgotski'nin yaptığı kermeste, 49 ülkeden 60 stant yer aldı. Kermesin eğlence programında, katılımcı ülkelerin müzik, kültür ve diğer özelliklerini tanıtan gösteriler sunuldu.

Türkiye'den otantik alışveriş sokağı

Türkiye de bu yıl otantik bir alışveriş sokağı şeklinde dizayn edilen 35 metrekarelik standıyla ziyaretçileri büyüledi.
Türkiye masasının açılışını Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe yaparken, Kırcaali şehrinden gelen Ömer Lütfi Türk Kültür Derneğinin folklor grubu danslarıyla ziyaretçileri etkiledi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin organizasyonunda, Türk ve Bulgar Kadınları Dostluk Derneği'nin yardımıyla oluşturulan Türkiye standını ziyaret edenler, baklavadan kahveye, seramiklerden sabunlara ve sevilen yemek çeşitlerine, sunulan tüm ürünleri takdir ettiler.

Kermeste, geleneksel keçe ve ebru sanatı da tanıtıldı.

-Kraliyet ailesinin ilgisi

Kermesin resmi açılışından sonra Sakskoburgotski çifti, Türkiye standını da ziyaret etti. Eski kraliçe, Türkiye standından keçe sanatı eseri bir şal ile diğer ürünlerden oluşan bir koleksiyon aldı.

Türkiye Ziraat Bankası ve Türk Havayolları'nın (THY) özel stantlarının olduğu ulusal reyonuna bu yıl katılan ve destek verenlerin arasında Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Ticaret Borsası, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Kocaeli Ticaret Odası, Filibe Balkan Türkleri Federasyonu, Balkan ve Rumeli Türkler Konfederasyonu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilciliği ve Trakya Üniversitesi Rektörlüğü yer aldı.

Anadolu Ajansı'nın Edirne Bürosu da Türkiye standının çalışmalarına katkıda bulundu.

Kermesten toplanan paranın tamamı yoksullar ile kimsesiz çocuklara hibe ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS