Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ardino’da “Hümanizm, Vazife, Hayat Yolu” isimli kitabın tanıtımı yapıldı

Ardino’da “Hümanizm, Vazife, Hayat Yolu” isimli kitabın tanıtımı yapıldı

16 Aralık 2015

Bulgar Kızılhaç (BÇK) Kırcaali Örgütünün 100.kuruluş yılı ve Kızılhaç Ardino (Eğridere) Örgütünün 80.kuruluş yıldönümüne ithafen Ardino Meclis Salonunda düzenlenen “Hümanizm, Vazife, Hayat Yolu” isimli kitabın tanıtımı kamuoyundan büyük ilgi gördü. Organizasyon Kızılhaç Ardino İlçe Teşkilatı ve Ardino Kültür Mirasını Koruma Toplum Konseyinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kitap tanıtımı etkinliğini Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Müdürü ve Bulgar Kızılhaç Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Dr. Todor Çerkezov, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayramov ve BÇK Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jana Çakırova-Şukerska şereflendirdiler. Tanıtımda ayrıca eski Kızılhaç Ardino İlçe Koordinasyon Kurulu Başkanları ve geçen asrın 80’li yıllarında Ardino Hastanesinin başhekimleri Dr. Vera Pojarlieva ve Dr. İvan Çepişev, toplumun önderleri, sağlık uzmanları, BÇK örgütünün eski ve mevcut gönüllüleri, çok sayıda vatandaşlar hazır bulundular.

“Hümanizm, Vazife, Hayat Yolu”kitabını hazırlayan Dr. Çerkezov, Jana Çakırova-Şukerska ve Selahidin Karabaşev, Kırcaali ilinde ve Ardino’da BÇK örgütünün tarihini tanıtmada iki yaklaşım sunmuşlardır. Kitabın birinci bölümünde örgütün yaşamını, geçen asırda gerçekleştirdiği temel görevleri ve Kırcaali bölgesinde sayelerinde bu görevleri yerine getirebildiği kişileri kronolojisiyle izlemek için ilk defa sistematik bir çaba sarf etmişlerdir. İkinci bölümde ise iyilik yapmayı yaşama amacına dönüştüren Ardinoluların ve Ardinolulara dair hatıralar canlandırılmıştır.

Vasil Levski Lisesi’nde 12. ve 11. sınıflardan Sonya ve Elif’in duygusal başlangıç yaptıkları etkinlikte Selahidin Karabaşev, “Hümanizm, Vazife, Hayat Yolu” isimli kitabı yaratma hikayesini slayt gösterimi eşliğinde tanıttı.

Mehmed Gülestanov, Mercan Kasimova-Civani ve Sıbi Uzunov, Bulgar Kızılhaç örgütünün olduğu son derece asil insan sever misyonu olan bir sivil toplum teşkilatının faaliyetçilerine ithaf edilen bu etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, kitabın ilgiyle okunacağına kanaat getirdiler.

Dr. Todor Çerkezov, “Bu akşam burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Çünkü bu etkinlik sadece bir kitap tanıtımından ibaret değil. Bu bölgenin gelişimi için büyük fedakârlıklarda bulunan ve günümüzde zorluklara rağmen burada yaşamaya ve çalışmaya devam eden nesillerin buluşmasıdır. Veonlar her şeye rağmen atalarının apostolik misyonunu devam ettiriyorlar. Bu kuruluş yıldönümün onlara gereken önemi göstermemiz ve fedakârlıklarının karşısında saygıyla eğilmemiz için bir vesile olduğu kanısındayım” dedi. Dr. Çerkezov, BÇK örgütünün faaliyeti ve insani yardım teşkilatının ilkelerinin pekiştirilmesi konusunda verdiği destek için Belediye yönetimine teşekkür etti.

Jana Çakırova-Şukerska, Dr. Çerkezov ve Selahidin Karabaşev ile birlikte kitabı hazırlayan ekibin bir parçası olmasından son derece mutluluk duyduğunu ifade etti. Heyecanını gizleyemeyen Şukerska, “Biz üçümüz sadece kitabı hazırlayanlarız, çünkü bu örgütün kuruluş yıldönümüne ithaf edilen kitabın yazarları ve kahramanları bizim yüzlerce ve binlerce öncülerimiz ve onların varisleridir. Sizler de onlardan birilerisiniz. Onların insani yardım faaliyetinin varlığını sürdürmesi, bugün bize de güç kaynağı olması ve gelecekte Kızılhaç örgütünün genç gönüllüleri sayesinde devam etmesi için bu kitapla onların yaptıklarıyla ilgili tarihi hafızayı korumak istedik” diye paylaştı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, kitabı hazırlayan ekibe teşekkür ederek, insan severliğin, yardım etmenin ve iyilik yapmanın bir övgüsü niteliği taşıdığını kaydetti. Belediye Başkanı, geçen yıllarda kendi serbest zamanından ayırarak bu hayırseverlik fikrini gerçekleştirmek için çalışanlara teşekkür etti. Resmi Murat, “Bugün bir Belediye Başkanı olarak bu fikri yaşatmaya çaba gösteriyorum. BÇK ile sıkı işbirliği içerisinde her yıl onlarca ve yüzlerce hemşehrilerimize gerek kendi kaynaklarımız, gerekse Avrupa Birliği’nin müdahale stokları sayesinde yardımda bulunmayı başarıyoruz” diye vurguladı.

Bulgar Kızılhaç Kırcaali İl Teşkilatı’nın büyük bir temsil heyetinin kitap tanıtımında hazır bulunması katılımcılara heyecan verici etkinliği sadece kasabada değil, il düzeyinde önemli bir olay olarak tanımlamalarına zemin oluşturdu.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS