Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hükümetten müze, sanat galerileri ve kütüphanelere 10 milyon leva ek kaynak

Hükümetten müze, sanat galerileri ve kütüphanelere 10 milyon leva ek kaynak

23 Aralık 2015

Bakanlar Kurulu, protesto gösterileri düzenleyen müze, sanat galerileri ve kütüphane çalışanlarına söz verdiği gibi 2016 yılında onların faaliyetlerini finanse etmek üzere 10 milyon leva miktarında ilave finansman tahsis edilmesi kararını aldı.

Yeni yıldan itibaren devlet müzeleri, sanat galerileri ve Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Ulusal Kütüphanesine belediyelere bağlı kültür kurumlarına olduğu gibi görevli sayısı ve kapladığı metre alanına göre delege edilmiş bütçe sistemi uygulanmasına başlanacak.

Sendikaların daha önce yaptığı hesaplara göre yeni kaynaklar maaşların yüzde 22 oranında arttırılmasına yetecek. Kaynakların Kültür Bakanlığı ve Belediyelerin bu kurumlara ayırdığı bütçelere dağılımı yapılacak. Ancak müze, galeri ve kütüphane müdürleri bu paraları nasıl harcayacağına kendileri karar verecekler.

Kısa bir zaman önce bu sektörde çalışanlar, yeni yıldan itibaren ülkede ortalama işçi maaşıyla eşitlendirilmesi öngörülen düşük ücretlerini protesto ettiler. Onlar yürüttükleri faaliyetler için ilave finansman sağlanması ve 2017 yılında ülkede ortalama işçi maaşının miktarına ulaşacak şekilde maaşlarının aşamalı olarak arttırılmasını ısrar ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS