Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Rodoplarda tütün üreticileri ürünün düşük alım fiyatlarına karşı çıkıyorlar

Rodoplarda tütün üreticileri ürünün düşük alım fiyatlarına karşı çıkıyorlar

11 Ocak 2016

Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleymanov, Bulgaristan Telgraf Ajansına (BTA) yaptığı açıklamada, “Kirkovo İlçesinde tütün üreticileri tütün şirketlerinin yaptıkları kalite değerlendirme işlemlerinden sonra teklif ettikleri düşük alım fiyatlarından dolayı ürünü satmayı reddediyorlar” diye bildirdi.

Belediye Başkanı, ilçede tütün ürününün ortalama 5 levadan daha düşük fiyata alındığı için üreticilerin memnuniyetsizliğine yol açtığını izah etti. Süleymanov’un ifadelerine göre bu fiyat sunulan tütün kalitesini karşılamıyor, fakat firmalar tütünün kalitesini ve nasıl fiyat ödeyeceklerini kendileri belirliyor.

Beklenenden düşük olsa da, daha yüksek fiyata ancak birisi “Katerini” olan iki Yunan cinsi tütün ürünlerinin satıldığı anlaşıldı. Kilosuna 10 leva verilmesi beklenirken Yunan cinsi tütünlerin 7 levadan düşük fiyata alındığı belli oldu.

Kirkovo Belediye Başkanı, “Yunanistan ile sınırda bulunan ilçede üretilen tütünün büyük bir miktarının satılmasına ilişkin firmalarla anlaşma yapılmış değil. Bir yerleşim yerinde ortalama 5-6 aile sözleşme yapmaksızın tütün üretmiş durumda. Bazı köylerde ise tütün üreticilerinin hiç birisinin sözleşmesi yok” diye izah etti.

Şinasi Süleymanov’un tütün alım kampanyası ile ilgili sorunlara çözüm seçenekleri oluşturmak için Bulgaristan Oryantal Tütün Üreticileri Derneği Başkanı ile görüştüğü anlaşıldı. Ayrıca bu konuda Kirkovo İlçesinde tütün alımı yapan beş şirket temsilcileriyle de görüştüğü belli oldu.

Kirkovo İlçesinde tütün üreticiliği yakın bin ailenin geçim kaynağıdır. 2015 yılında üretilen tütün miktarı toplam 950 tonun üzerindedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS