Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
BALKANLARDAN EZGİLER

BALKANLARDAN EZGİLER

19 Ocak 2016

Nilüfer Sevgi Korosu "Yeni Yıla Merhaba" Konseri adlı sunumuyla Bursa’da yaşayan Balkan kökenli Göçmenleri Folklorda ve Sevgide buluşturdu. 1989 yılında Türkiye’ye göç etmiş olan konservatuvar mezunu Şef Meltun Kadıoğlu halk geleneklerini örf ve adetlerini özellikle Bulgaristan’da Türklerin yaşadığı bölgelerde erozyona uğramış bir geleneği yaşatmak duygusuyla ve düşüncesiyle bunları Ana vatana göç etmiş olan Göçmenlere tekrar yaşatmak amacıyla bundan 10 yıl önce Sevgi Korosunu kurmaya karar vermiş. Meltun Kadıoğlu kendine has sezgileriyle son yıllarda çeşitli sosyal ekonomik ve diğer sebeplerle ve özellikle Göçebelerde büyük bir kültürel kaybolmuşluğu unutulup gitmekte olan bir Balkan türk folklor geleneği ve kültürü yaşadığı şehir Bursa’da da yaşatma çabasına girmiştir. Adeta bir Folklor Edebiyatçısı gibi Balkan Rumeli ezgilerini Anadolu karmasına katıp sözde ve besteleri halkla buluşturmuştur.

Meltun Kadıoğlu 1952 yılında Rodopların mazide şehri Eğridere doğumlu. Müzik sever bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Meltun daha küçük yaşta müzikle uğraşmaya başlamıştır.

Küçük yaşta bağlama çalan ve türkü söyleyen Meltun Kadıoğlunun bu becerisini İlk okul müzik öğretmeni Rüştü Şükrüev tarafından fark edilmiş. Nitekim kendisi de ailesi içinde türkü öğrenme ve söyleme yeteneğini görünce müzik derslerinde çok başarılı olmuş. Meltun o yıllarda çeşitli koro ve kurslara katılarak bağlamaya nazaran diğer müzik aletlerini çalmaya öğrenmiş ve okullar arası yarışmalara ve festivale katılıp birincilikler almış. Evli ve üç çocuk sahibi olan Meltun Kadıoğlu’nun eşi ve çocukları ve konservatuvar mezunu ve müzikle uğraşıyorlar. Eşi Refika Kadıoğlu da bir ses sanatçısıdır ve Sevgi Korosunda görev almaktadır.

Meltun Kadıoğlu 1966 yılında Filibe Devlet Konservatuvarının sınavlarını kazandı. Konservatuvar öğrenimi sırasında ayrıca Oda müziği dersleri koro ve orkestra dersleri alarak eğitimini pekiştirdi ve mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Kırcaali Opera-Bale ve Senfoni Orkestrasında Fagon sanatçısı olarak göreve başladı. Kırcaali kentinde ve çevre ilçelerde çeşitli korolar kurup çalışmalar yaptı ve 1977 yılında koro Şefliği sertifikasını aldı. Aynı yılda Haskovo senfoni orkestrasında göreve başladı. Haskovo orkestra sanatçıları ile birlikte "Nefesli beşlisi" ni kurdu ve çevre illerde verilen konserlere katıldı. Haskovo ilinde ve çevrelerde verilen çeşitli festival ve yarışmalarda jüri üyeliği yaptı.

1989 yılında Türkiye’ye göç etti ve 2 Ağustos 1989 tarihinde Kültür Bakanlığı'nın Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası işin açmış olduğu sınavı kazanarak ve orkestranın 1990 yılında çalışmaya başlaması ile Adana'daki görevine başladı. Kültür Bakanlığı'nın atamasıyla orkestranın Müdürlüğünü de yürüttü.

Ayni yılda Çukurova Üniversitesi Fagon dersleri de vermeye başladı ve üflemeli çalgılar Ana sanat dalı Başkanlığı'nı yürüttü. 2000 yılının Ocak ayında Bursa Senfoni Orkestrasına naklen atandı. Ayni yıl Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı Nefesli Sazlar Kent Orkestrasını kurdu. 2004 yılı Kasım ayında çoğunluğu Göçmen olan "Sevgi Korosu" nu kurdu. Orkestra sanatçıları ile birlikte 50 kişiden oluşan koro faaliyetlerini Bursa Nilüfer Barış Spor ve Gençlik Merkezinde sürdürüyor. İlk defa 12 Şubat 2005 yılında özel bir gecede Sevgi Korosu halkın önüne çıktı. Bursa’da isim yapan Sevgi Korosunun isim babası Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’dir.

Sanatsever bir başkan olan Bozbey Bursada ve özellikle Göçmen camiasının sevilen bir yüzüdür. Sevgi Korosunun gelecek günlerde faaliyet çalışmalarını ve turne gösterilerinde Sayın Mustafa Bozbey’in katkısı ve yeri dolduramayacak kadar fazladır. Folklorun nesiller arasında gizli ve yaşayan bir köprü ve kültürel ürün oluşu bilinci adında 5 Ocak 2016 yılı Salı akşamı düzenlenen konser için Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi tahsil edilmiştir. Sevgi Korosunun "Yeni Yıla Merhaba" gece sunumunda gösterdikleri performans seyircilerde çok büyük beğeni ve izlenim bırakmıştır. Genellikle müzik toplulukları genel olarak akordeon, klarnet, saz, darbuka ve davuldan oluşur.

Sevgi Korosunun ekseninde bulunan elektronik müzikte koraya ayrı bir renk katmış ve seyircilerin büyük alkışını almıştır. Çeşitli kuruluşların derneklerin ve RUMELİSAD sponsorluğunda gerçekleşen bu sahne gösterisi Nilferliyi ayrıca mest ve mutlu etmiştir. Sabahat Şen sunuculuğunda gerçekleşen konserde gecenin Konuk sanatçısı Eğriderelilerin çok sevdiği Türk Folklor Sanatçısı Yüksel İsmail idi. Sanatçı yöre halkın sevdiği en güzel şarkıları seslendirdi ve gecenin bir numarası konumunda yerini aldı. Sevgi Korosu solistlerinden Rüştü Akyıldız, Gülnaz Güneş, Recep Yavuz, Mecit Kadıoglu ve güzel sanatçı Sevcan Çelbiçer söyledikleri şarkılarda hafızamızda yer tuttu ve bizleri keyiflendirdi. Bu eğlencede gecenin sanatçılarına Rumeli sanayici ve iş adamları tarafından performans ve teşekkür plaketleri sunuldu. Sevgi ve Barış ortamında gerçekleşen konser Bursa’da yaşayan Balkan kökenli Göçmenlerin mutlu etmiştir. Halk ve nesiller arasında yaşayan bir köprü olan Folklor Toplulukların buluşmasına vesile olma bilincinde olan Şef Meltun Kadıoğlu koronun kurulduğu günden bu yana Anadolu’nun çeşitli yerlerinde ve özellikle Göçmenlerin yoğun yaşadığı bölgelerde konser sunuyor. Sevgi Korosunun çeşitli turne ve saha çalışmaları bizleri Rodopların yaşayan Türk folklorunu Türkleri ve Balkan türkünü gururla yurt dışında da temsil etmiştir ve yurt dışında da sahne turları olduğunu biliyoruz ve izliyoruz.

Sevgi Korosunun geçmiş yıllar içerisinde Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Bulgaristan sahnelerinde yer bulmuştur. Gelecek yıllarda koro bu tür etkinliklerde müzik severlerle buluşmaya devam edecektir. Koronun ileriki projeleri içinde Kırcaali’de düzenlenen Balkan folklor festivalinde yer almaktadır. Şef Meltun Kadıoğlu doğup büyüdüğü Eğridere kasabasında da çok sevilir ve buralarla hiç mi hiç ilişkisini koparmamış ve kültürel faaliyetlerini her zaman canlı tutmaya başarmıştır.

Ardino’ya ve Türk folkloruna çok katkısı olan Kadıoğlu geçen yıl sanatta 40 yıl konserini Ardino Belediyesi Kültür evinde gerçekleştirmiştir ve Belediye Başkanı Resmi Murad tarafından onurlandırılırmış.

Nilüfer Sevgi Korosu 05 Ocak Salı akşamı "Yeni Yıla Merhaba Konseri" sunumuyla bizleri mest etti ve kalpleri sevgide buluşturmaya başardı ve 600 yakın izleyicisini Nilüfer’de bulunan Uğur Mumcu sahnesini tıka basa doldurmaya başardı.

Kaynak: Reşat ALTINDİŞ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS