Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6549 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.4518 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2017
HABERLER » Kültür
Bal-Göç’ten 21 Şubat Dünya Anadili Günü Mesajı

Bal-Göç’ten 21 Şubat Dünya Anadili Günü Mesajı

19 Şubat 2016

Ana dil gününde verilebilecek en güzel mesajlardan birisini yıllar önce bir çocuğumuz vermişti:

“Evet, Türkçe’m gerçekten de gururum, onurum, anadilim her şeyim. Türkçeyi, anadilini bilmeyen bir Türk çocuğu olamaz. Ben Türkçe’mi seve seve öğreniyorum.

Bana Türkçe’mi öğreten öğretmenimiz Birsen Faki Ömer’e sonsuz saygım vardır. Balon dergisi de ikinci bir öğretmenim. Bazı arkadaşlar Türkçemizin kıymetini anlamakta güçlük çekiyor sanki.

Diyorlar ki: ”Biz Bulgaristan’da yaşıyoruz, Türkçe ne gerek? Mecburi derslere bile girmiyor. Neden öğreneyim onu?”

Bu çok yanlış bir mantık, buna mantık bile denemez. Bence bu bilgisizlik ve duygusuzluk. Bunlar hangi topluluğa mensup olduklarını dahi bilmiyor. Türkçe mecburi derslere girmese de biz Türk çocukları için çok mu çok önemli.

Nerede yaşarsak yaşayalım Türkçe’mizi bilmeliyiz. Bunu Türk asıllı olmamız gerektirir. Annemiz ve babamız, dede ve ninelerimiz Türk soylu değil mi? Ecdadımız öteden beri Türk. Öyleyse dilimizi bilmek, çok iyi öğrenmek borcumuzdur. Bir dil bilmek kişiyi biraz daha zenginleştirir, biraz daha güçlü yapar. Hele de o dil Türkçe’miz gibi güzel bir dilse.

Vatandaşı olduğumuz bir memleketin dilini bilmek de çok önemli ama Türkçeyi bilmek de en azından o kadar önemli. Çünkü biz Türkçeyi bilmezsek, Bulgarcayı da hiç öğrenemeyiz. Almanca, Fransızca, İngilizce vs. dilleri öğrenmek ise söz konusu bile olamaz Bu konu tartışma dahi gerektirmez. Bir doğru var, önce anadilimizi mükemmel bilmeliyiz. Bundan sonra ülkemizin dili gelir, bunu da diğer diller izler. Bir dil bilmek altın değerindedir. Her dilde isim, sıfat, fiil vs. gramer kategorileri vardır ki, bunları önce anadilimizde görmeli ve öğrenmeliyiz. Bu da sonra yabancı dili benimsememizi kolaylaştırır. Sevgili arkadaşlarım size bir önerim var: Her şeyden önce anadilimiz gelir, bunu sakın unutmayalım ve Türkçe’mizi seve seve öğrenelim!”
Balon İsimli Türkçe Çocuk Dergisinde arkadaşlarına böyle seslenmişti Nergis İsmail...

Sevgili Dostlar, Sevgili Soydaşlar,
Bu yıl anadilimizin önemi hakkındaki mesajımı çok kısa tuttum. O da şudur:

“Yıllar önce Nergis Kızımızın söyledikleri, doğrudur ve hepimize rehber olmalıdır.”

21 Şubat Uluslararası Ana Dil gününüz kutlu olsun.

Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN
BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1972


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Gyulyustan Ahmet 2016-02-19 18:17:33
21 Şubat Ana Dili Uluslararası Ana Dili günümüz kutlu olsun
Ancak AB üyesi olan Bulgaristan'da yaşayan Türk çocukları ana dilde eğitim alamıyorlar buna bir çare bulmak gerekir.

Yüksel Başkanımıza bu anlamlı mesajından dolayı teşekkür ederim,
iyi ki varsınız başkanım
Kurtarin 2016-02-21 23:28:15
KURTARIN, BUYUK BASKI VAR. HOH OZELLIKLE PEEVSKI-DOGAN TURKIYEYE SAVAS ILAN ETMISLER. INTIKAM ALIYORLAR. KURTARIN
Deliormanın delisi 2016-02-22 00:38:56
Türkçe ana dilimiz BG.de ölüm döşeğinde. 45 yıl totaliter komunist rejim yıllarında(son 5 yıl hariç) ana dilimiz türkçe bu güne bakarak kat kat daha iyi durumdaydı. Suç kimde,suçluyu bulun.Suçlunun hak etiği cezayı almasını kim salayacak.Türk milleti unutmaz!.Geç te olsa suçluyu bulur ve hak etiği cezayı verir.
SALMANLI 2016-02-22 09:40:22
21 ŞUBAT ULUSLARARASI (TÜRKÇE) ANA DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. BİRAZ GEÇ DE OLSA "MAYMUN" GÖZÜNÜ AÇTI DOSTLAR. DOST VE DÜŞMANI İYİ TAKİP EDİN. BU MİLLETE İHANET EDEN "ŞEREFSİZLER" ER VEYA GEÇ BUNUN CEZASINI ÇEKECEKTİR. (ŞOPAR ahmetço dogan VE DOMUZ SURATLI soytarısı "peevski" kim ki Türkiye'ye veya Türk milletine savaş açacaklar - Bu pisliklerin hareketleri sadece UYUYAN biz TÜRKLERİ uyandırır).
BALKANLI 2016-02-22 09:45:16
Bal-Göç Genel Başkanı Saygıdeğer Doç.Dr. YÜKSEL ÖZKAN'I cani gönülden kutluyorum. Bize adam ve adamlar lazım, bize Türk gibi Türkler lazım. Türkçe dilimiz, Türklüğümüz bizim özümüz her şeyimiz. Bu değerler bize yüce Tanrının en büyük lütfüdür.
"EN BÜYÜK TÜRK BALKANLI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK"
Turancı 2016-02-22 11:28:26
TURANCI TÜRRKLER İŞ BAŞINA.
DÜNYADA TURAN AHİRETE İMAN.DOSTA CENET DÜŞMANA CEHENEM.
HAKİKİ KIRCAALİLİ 2016-02-22 17:29:52
ATATÜRK'ÜN ASKERLERİ AYAĞA KALKMAYA BAŞLADI. DPS HAİNLERİ VE DİĞER DÜŞMANLAR SONLARINI DÜŞÜNSÜNLER. HAİN Ali KEMAL GİBİ BUNLARI DİRİ DİRİ SEKİZ PARÇAYA AYIRMAK HAK VE MÜSTAHAKTIR.
KIRCAALILI MÜMÜN 2016-02-22 23:46:42
BULGARİSTAN TÜRKLERİ ARTIK,KENDİLERİNİ KANDIRANLARI TANIMAYA BAŞLADI VE TÜRKLERİ TEMSİL EDEN İYİ BİR PARTİ İLE SİYASİ KADRO PEŞİNDEDİRLER. OY VERDİKLERİ SİYASİ PARTİLER BİR YANA,DEVAM ETMESİ GEREKEN MÜCADELE DİL VE KÜLTÜR KONUSU OLUP,DİL'İNİ KORUMAYAN TOPLUMLAR KÜLTÜRÜNÜ VE ASLINI DA KORUYAMAZLAR. AİLELER, ÇOCUKLARINI BU KONUYA ZORLAMALIDIR.
DİLİNİZİ KAYBEDERSENİZ, KOSKOCA TÜRK DÜNYASINDAN VE TÜRKİYE'DEN KOPARSINIZ VE BAŞKA TOPLUMLARIN İÇİNDE KAYBOLURSUNUZ. BU BAKIMDAN TOPLUM LİDER VE YÖNETİCİLERİNİN DİKKATE ALACAĞI TEK HEDEF AİLEDİR. EĞİTİM ÖNCE AİLEDEN BAŞLAMALIDIR.BİR OLALIM,DİRİ OLALIM,TÜRK DÜNYASININ BİR PARÇASI OLALIM. SELAMLAR.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign