Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Polis Sendikası: “Köylerde görevde bulunacak yeterli sayıda jandarmalar yok”

Polis Sendikası: “Köylerde görevde bulunacak yeterli sayıda jandarmalar yok”

02 Mart 2016

İçişleri Bakanlığı, savcılık ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) arasında yapılan çalışma toplantısında Başbakan Boyko Borisov tarafından belirlenen suça karşı sıfır tolerans ilkesi doğrultusunda ortak eylem planı benimsendi. Başsavcı Sotir Tsatsarov, şehir merkezlerinde daha fazla polis, köylerde ise daha fazla jandarma ekibi bulundurulmasıyla toplumsal düzenin korunması modelinin tamamen değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Polis sendikası temsilcileri, “Hem şehirleri, hem köyleri etkili bir biçimde koruyacak yeterli sayıda polis ve jandarmalar mevcut değil. Yeni 3-4 bin polis ve jandarmanın görevlendirilmesi gerekir” dediler.

Bulgaristan Ulusal Radyo’ya verdiği demeçte “Güvenlik” Ulusal Sendika İttifakı’ndan Galentin Grozev, “Bulgaristan’da kamu güvenliği alanında boş olan birkaç bin iş pozisyonu var. Köylerde çalışacak polisler olmayınca küçük yerleşim yerlerinde güvenliği sağlamamız mümkün değil” dedi.

Grozev, küçük yerleşim yerlerinde jandarma ekiplerinin bulundurulması fikrinin de gerçekleşmeyeceğini belirtti. Grozev’in ifadelerine göre köylerin ve jandarma görevlilerin sayılarına bakılınca bir köye bir jandarmanın görevlendirilmesine bile yetmeyeceği görülecek. İçişleri Bakanlığı’nda şu anda kadro yetersizliği yaşanıyor ve Bakanlığın en düşük seviyede görevlerini yerine getirebilmesi için acil olarak 3-4 bin polis ve jandarma atamaları yapılması gerekir. Devletin küçük yerleşim yerlerinde güvenliği sağlama görevini yerine getirmediğine dair yıllarca alarm verdiklerini vurguladı.

Yöneticilerin köylerde polis bulundurulması fikri Bulgar Köyleri Derneği tarafından alkışlandı. Dernek Başkanı Borislav Borisov, tedbir alınmasının ve aşamalı olarak köylerde video gözetimin devreye sokulmasının önemli olduğunu kaydetti.

Borisov, “Jandarma güçlerinin etkili bir şekilde yoğunlaştırılması için tespit edilen suçları yansıtan köyler haritası hazırlanması gerekir. Bizim için bu konuda kimin temel rolü ve sorumluluğu üstlendiğinin net bir şekilde tanımlanması önemli. Belediyeler, ilçedeki polislerin aracılığıyla bunu yapmaya çalışıyor, fakat onlar yıllarca etkili olmadığını ispatladılar” diye yorum yaptı.

Borisov, köylerde daha güçlü bir elin olması ve AB hibe fonları dahil video gözetime ilişkin ulusal entegre sisteminin oluşturulması için tüm yeni önlem fırsatlarının kullanılması gerektiği görüşünü savundu.

2014 yılının şubat ayında İçişleri Bakanlığı evlerde işlenen suçlara karşı bir önlem olarak “Köylerde Jandarma Ekipleri” girişimini başlattı. Girişimin sonucunda altı ay sonra suçların yüzde 9,1 oranında azaldığı rapor edildi. Fakat hükümetin değiştirilmesiyle bu güvenlik uygulaması durduruldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS