Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Ulusal Safran Konferansı düzenlenecek

Kırcaali’de Ulusal Safran Konferansı düzenlenecek

03 Mart 2016

Bulgaristan Ulusal Safran Üreticiler Derneği Başkanı Hasan Tahirov, derneğin 10 Mart 2016 tarihinde saat 10.00’da Kırcaali’de Belediye Kültür Merkezi salonunda uluslararası katılımlı Ulusal Safran Konferansı düzenlediğini bildirdi. Foruma Hollanda ve İran’dan uzmanlar katılacak. Foruma davetliler arasında Tarım ve Gıda Bakan Yardımcısı Tsvetan Dimitrov, Nikola Puşkarov Toprak Bilimi, Tarımsal Teknoloji ve Bitki Koruma Enstitüsü ve ülkede başka tarım enstitülerinden bilim adamları bulunuyor.

Konuyla ilgili basın toplantısı yapan Tahirov, konferansa son derece büyük ilgi olduğunu söyledi. Birkaç yüz safran üreticisi ve potansiyel safran üreticilerinin katılması bekleniyor. Tahirov’un ifadelerine göre bu kültür bitkisi önümüzdeki 40-50 yıl için sadece Bulgaristan’da değil, tüm Balkan Yarımadası’nda büyük bir ümit vaat ediyor. Dağlık ve yarı dağlık bölgelerde çiğdem türlerinden olan safran yetiştiriciliği tarımda devrim yaratacak. Dekar başına en az 10 bin leva kar elde ediliyor. Emekliler, safran soğanı üretiminden ek gelir elde edebilirler. Bir adet safran soğanından 10-15 soğan elde ediliyor. Soğanın büyüklüğüne göre fiyatı 12-24 stotinka arasında değişiyor. Bir dekarlık alana 20-30 bin soğan ekiliyor.

Hasan Tahirov, “Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Fransa, İngiltere, Belçika, Avustralya ve başka ülkelerde yaşayan Bulgarlar safran üretimine büyük ilgi gösteriyorlar. Sürekli beni telefonla arıyorlar, ülkeye geri dönüp safran yetiştiriciliği yapmaya hazırlar. Yurt içinden sürekli beni arayanlar oluyor, şimdilik Kırcaali bölgesinde ilginin düşük olması şaşkınlık veriyor” dedi.

Tahirov’un ifadelerine göre safran çok arsız bir bitki-bataklık, gölgeli yerlerde ve kuzey bölgelerde yetişiyor. Hollanda’dan uzmanların ifadelerine göre Bulgaristan’da iklim ve toprak özellikleri tıbbi amaçlar için organik safran üretimine elverişlidir. Safran, dünyada en pahalı bir baharattır.

Ulusal forum kapsamında safran üretim teknolojisi, ülke ekonomisine faydaları konularında konferans verilecek. Safran üreticileri deneyimlerini paylaşacaklar. Safran üretiminin AB hibe fonları ve devlet programları ve fonları tarafından finanse edilmesi imkanları olup olmadığı hususunda bilgi verilecek. Tahirov, Yunanistan ve İtalya’da safran üreticilerine AB tarafından hibe desteği verildiğini paylaştı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS