Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hastanelerde çocuklara refakat eden anneler, yatak ücreti ödemeyecekler

Hastanelerde çocuklara refakat eden anneler, yatak ücreti ödemeyecekler

07 Mart 2016

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Vanyo Şarkov, “Hastanelerde tedavi gören çocuklara refakat eden anneler yatak ücreti ödemeyecekler. Bu yönetmelik tasarısının kamuoyunda tartışması süresinin dolacağı 15 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün tedavi kurumlar için geçerli olacak. Bu tarihten sonra yönetmeliğin imzalanmasıyla yürürlüğe de girmiş olacak” diye bildirdi.

İlk önce çocuğun 7 yaş altında olması halinde kendi kendine hizmet edemediği için annelerin refakat ücreti ödememeleri öngörülürdü. Fakat Sağlık Bakanlığı tarafından bunun 10 yaş altı çocuklara refakat eden anneler için geçerli olup olmaması hususu üzerinde düşünülüyor. Çünkü okula gitmeye başlayan her bir çocuk bağımsız değildir.

Bakanlıktan yapılan açıklamada yönetmeliği hazırlayan ekibin istişarelerde bulunduğu çoğu çocuk hekimlerinin yanı sıra hasta örgütlerinin de tüm 7 yaşındaki çocukların bağımsız olmadığını düşündükleri belirtildi.

Daha büyük çocuklara anneleri, ameliyat geçirmeleri, elinde, kolunda veya ayağında, bacağında kırıklar oluşması, engelli olması veya herhangi bir ruhsal sorunlar sonucunda kendi kendine hizmet edememeleri durumunda refakat edebilecekler.

Şu anda anneler hastanede çocuklarına refakat edebilmek için ücret ödemek zorundadırlar.

Annelerin çocuklarının yanında kalamadıkları durumlarda babaları veya nine, dede gibi onlara refakat eden akrabalarının da yatak ücreti ödememeleri öngörülüyor.

Üstelik hastaneler belirtilen yaştan büyük çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak hasta bakıcıları ve hemşirelere sahip olduğunu garanti etmek zorunda kalacak. Aksi takdirde bu çocuklara refakat eden kişilerden de ücret alınmayacak.

Engellilere refakat eden kişiler de yatak ücreti ödemeyecekler. Şimdiye kadar zor hareket edebilseler de ve çoğu kliniklerde yeterli sayıda hasta bakıcıları olmasa da engelli hastalara refakat eden yakınları ücret ödemek zorunda kalıyorlardı.

Sağlık Bakanlığı refakatçılara yönelik yatak ücretinin sabit olup ülkedeki tüm hastanelerde aynı tutarda ödenmesini öngörüyor. Şimdi çeşitli hastaneler, ticari bir kuruluş olarak sundukları hizmetlerin fiyatlarını ve ücretlerini kendileri belirleyebileceklerini gerekçe göstererek, üç aşağı beş yukarı bir fiyat koyuyor. Bu nedenle şimdi hastanelerde çocuklarına refakat eden annelerin ödediği yatak ücret tutarları sandalye veya yatakta yatmalarının yanı sıra tedavi kurumunun kategorisine göre 5-150 leva arasında değişiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS