HÖH AP Milletvekili Necmi Ali: ” Türkiye, stratejik bir ortak olarak benimsenmeli”Perşembe, 10 Mart 2016

HÖH AP Milletvekili Necmi Ali: ” Türkiye,  stratejik bir ortak olarak benimsenmeli”Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) AP Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, Mart ortasında toplanacak Avrupa Birliği Konseyi'ne hazırlık ve 7 Mart'ta yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nin sonuçlarıyla ilgili AP Genel Kurulu oturumunda gerçekleşen tartışma sırasında, "Türkiye, konjonktürel olarak değil, stratejik, güvenilir ve uzun vadede bir ortak olarak benimsenmesi gerekir. Avrupa Birliği'nin (AB) temel amacı ise karşılıklı avantaj sağlayan işbirliğinin geliştirilmesine gönülden destekleyeceğine Türk ortaklarını ikna etmesi olmalıdır" diye çağrıda bulundu.

Bulgaristan'ın AB Parlamentosu'ndaki temsilcisinin ifadelerine göre sayısız krizlerle başa çıkmanın tek yolu ortak çalışmalarda çok yakın, dostane ilişkilerin sürdürülmesidir.

Necmi Ali konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Avrupa Birliği'ne komşu bir bölgede can güvenliğinin garanti edilmesi açısından Türkiye ile işbirliğin güçlendirilmesi bizim son derece yararımıza olacaktır. Bu bakış açısından dikkatimizi ağırlıklı olarak şimdilik sadece vaat edilen mali kaynak dağılımı üzerinde yoğunlaştırmamız yararlı değil. Mümkün olduğunca en kısa zamanda AB'nin dış sınırlarına mülteci akının azaltılmasına yönelik AB-Türkiye Ortak Eylem Planı'nın gerçekten uygulanmasına başlanması gereklidir. Bizim için Avrupalılar olarak konuşmanın ve duygusallığın biraz azaltılıp, sorunlara çözüm bulunmasına ilişkin Türkiye ile ortak bir pozisyon hazırlanılmasına yönelik ilk adımın atılması son derece büyük önem arz ediyor. AB can güvenliğini sağlamalıdır, aksi takdirde belirsizliğe mahkum edileceğiz".


DİĞER HABERLER