Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman:”Operasyonel programların başlamasında çok geç kalınıyor”

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman:”Operasyonel programların başlamasında çok geç kalınıyor”

16 Mart 2016

Çernooçene (Yenipazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, “Avrupa Birliği’nin yeni program dönemine ilişkin operasyonel programların uygulanmasına başlanmasında çok geç kalınıyor. Program tedbirleri başvuruları henüz açılmış değil. Operasyonel programların uygulanması açısından 2014 ve 2015 yılları olduğu gibi 2016 yılının da verimsiz geçeceği görünüyor. Böylece bürokratik yetersizlikler yüzünden 2014-2020 program döneminde üç yıl boşa gidecek” diye kaydetti.

Belediye Başkanı, mayıs ayına kadar tedbirler için başvuruların açılacağına dair ümidi olduğunu, fakat bunun ağır bürokrasi yüzünden en tez eylülde olabileceğini vurguladı. Osman, “ Bunun nedenlerinden biri devlet idaresinin henüz ilk programlama dönemini raporlamamasıdır. Diğer neden ise gerekli yönetmeliklerin hazır olmamasıdır. Bu geç kalınma ne devlet, ne belediyeler, ne de iş dünyası açısından iyi değil” diye kesin görüşünü aktardı.

Çernooçene Belediyesi’ni en büyük ölçüde ilgilendiren Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı’na başvurular hala açılmadı. Üstelik bu programda kısıtlayıcı kriterlerin olduğu gözleniyor. Örneğin, şimdiye kadar olduğu gibi 1000 kişilik nüfusa sahip yerleşim yerleri değil de, 2000 kişilik nüfusa sahip yerleşim yerleri bu programa başvurabilir. Bu durum bölgedeki küçük ilçelerde altyapı projelerini gerçekleştirme konusunda zorluk yaratıyor. Birkaç yerleşim yerine yönelik projelerin birleştirilmesi icap ediyor. Başka bir örnek, onarılacak yol ve sokakların ulusal karayolları ağına bağlantılı olması gerekliliği mevcut.

Kısıtlayıcı önlemlerden biri de doğrudan su ve kanalizasyon ile ilgili proje başvuruların mümkün olmamasıdır. Bu konuda belediyelerin yüzde 66 oranında paya sahip olduğu Su ve Kanalizasyon Derneklerine güveniliyor. Belediyelerin doğrudan proje tanıtmalarına imkan verilmiyor. Çevre Operasyonel Programına proje başvurularına da kısıtlamalar getiriliyor. Ancak nüfusu 2 bini aşkın kişi olan köyler ve nüfusu 10 bini aşkın kişi olan ilçelere ilişkin projelerle programa başvurulabilir.

Aydın Osman, “AB Fonlarından çeşitli operasyonel programlar kapsamında bizim büyüklükteki bir ilçeye düşen maksimum tutarda 10 milyon avro hibe desteği aldığımız birinci program döneminde zengin bir deneyime sahip olduk” dedi. Belediye Başkanı,sadece Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında Çernooçene’deki stadyum kompleksinin yenilendiğini ve ilçedeki büyük yerleşim yerlerinde daha 12 çok amaçlı spor sahaları kurulduğunu belirtti. Parklarla ilgili sorunların çözüldüğünü, 30 km uzunluğunda Komuniga (Kuşallar)-Jenda (Yaşlıköy)-Bezvodno (Susuz) yolunun hazır olduğunu paylaştı.

Sosyal projeler konusunda da zengin deneyime sahip olduklarını belirten Belediye Başkanı, maliyeti yarım milyona çıkacak “Bağımsız Hayat İçin Sosyal Hizmetler” projesi kapsamında özel asistan olarak görevlendirilecek kişilerin başvurularını kabul ettiklerini duyurdu. Projenin amacı “Özel Asistan”programının durdurulmasının ardından ilçedeki engelli kişilere ve kendine hizmet edemeyen kişilere yardımcı olacak kişilerin sağlanılmasıdır. Projeyle ilçeden 77 kişi sosyal hizmet görevlerinde angaje edilecek.

Belediye İdaresi binasında enerji verimliliğinin arttırılmasına ilişkin proje de hazır. Projede bina ısı yalıtımı uygulanması, yeni çatı yapılması ve güneş paneli sistemi kurulması öngörülüyor.

Aydın Osman, “Operasyonel programlarda küçük yerleşim yerlerine ilişkin kısıtlamalardan dolayı su ve kanalizasyonla ilgili sorunlara çözüm getiremeyeceğimize dair endişelerimiz var. Su şebeke boruları eski ve yenilenmesi gerekir” diye ifade etti.

Belediye Başkanı, ekibinde değişiklik yaptığını belirterek, iki Belediye Başkan Yardımcısı görevlendirdiğini açıkladı. Bununla AB projelerine ilişkin çalışmaların iyileştirilmesi ve programların uygulanmasına başlandığında maksimum sayıda proje başvurusu yapılması amaçlanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS