Deflasyon ekonomik büyümeyi eritiyorPerşembe, 17 Mart 2016

Deflasyon ekonomik büyümeyi eritiyorDeflasyon, yani fiyatların düşüşü çok tezat bir olay. Bir yandan fiyatların düşmesi tüketicileri sevindirmeli, daha çok ürün ve hizmet satışına yol açmalıdır. Öte yandan deflasyon bunun tersinin kanıtıdır- müşteri eksikliği, talep düşüşü ve dolayısıyla iş sektörünün daralması anlamına geliyor. Bulgaristan'da milli istatistik Şubat 2016'da deflasyon kaydetti. İki yıldan beri neredeyse her ay durum böyle, fakat ne tüketiciler memnun, ne de iş sektörü belirli bir artış yaşamaktadır.

Fiyat düşüşü anlaşılan olağan bir tablo oldu ve herkes buna alıştı. Haneler bu fiyatların düştüğünü genelde hissetmiyor, bir ürünün fiyatı ucuzlarken, diğerleri yükseliyor, o yüzden aile bütçesi deflasyonu hissetmiyor. İş sektörü açısından tüketici fiyatlarının ucuzlaması iyi değil, GSYH geçen sene son 6 yıl için rekor sayılacak %3 arttı. Artan ihracat bunun başlıca sebebi iken, teşvik edici bir enflasyon olsa etkisi daha olumlu olurdu diye tahminler var. Deflasyonun ana nedeni petrol ve diğer enerji kaynakları fiyatlarının düşüşü. Bulgaristan, Avrupa'da ikinci en ucuz petrol yakıt fiyatlarını kaydetti. Benzinciler Avrupa'nın ikinci en ucuz yakıtını sunuyor. Elektrik, ısı ve diğer enerji fiyatları da etkileneceği için, yeni bir deflasyon söz konusu olacaktır.

Maliye Bakanlığı ve Bulgar Merkez Bankası bu yıl için %2 gibi düşük bir enflasyon tahmininde bulundu. Nereden gelecek bu enflasyon, bunu söylemek zor. Bunun tüketici talebinden gelmesi imkansız. Bulgar vatandaşlarının alım gücü olağanüstü düşük. Çok az paraları da olsa, harcamak yerine onlar paralarını bankada biriktirmeyi tercih ediyor. Bankalarda faizler de neredeyse sıfırlanmış durumda, buna rağmen mevduatlar artıyor. Bulgar mallarına gelen talebin artması ve fiyatların biraz yükselmesiyle, enflasyon ihracattan gelebilir. İhracat genişliyor ve ekonomiyi olumlu etkiliyor. Gözlemciler GSYH'nın bu yıl büyük artış yaşamayacağını düşünüyor. Geçen yıl gibi %3 artıştan daha düşük bir büyüme yaşanacak. Deflasyon ekonomik büyümeyi "eritiyor".


DİĞER HABERLER