Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Türkiye ve Rusya'nın Bulgaristan’ın içişlerine karıştığı iddialarını araştıracak komisyon kapatıldı

Türkiye ve Rusya'nın Bulgaristan’ın içişlerine karıştığı iddialarını araştıracak komisyon kapatıldı

23 Mart 2016

Bulgaristan Meclisi, Rusya ve Türkiye’nin Bulgaristan’ın iç politikasına müdahale ettiklerine dair iddiaların gerçekliğini araştırmak için kurulan geçici komisyonunun faaliyetine son verme kararı aldı.

Bu teklife ilişkin yapılan oylamada 122 milletvekili kabul oyu kullanırken 4’ü ret oyu kullandı, 7’si ise çekimser kaldı. Milletvekillerin kabul ettiği görüşe göre çoğunluğun oylarıyla bu geçici komisyonu kurmakla onlar yoğun ilgiye ve Türkiye’nin resmi temsilcilerinin ülkenin iç siyasetine karıştığına dair basında dolaşan iddialardan dolayı Bulgaristan toplumunda uyanan kaygı duygusunun yanı sıra belirli Bulgar partilerinin ülkenin toplumsal ve siyasi hayatında sistematik olarak Rusya Federasyonu’nun çıkarlarını gerçekleştirdiğini ve bu devlete hizmet ettiklerine dair ortaya çıkan ve ısrarla yayılan iddialara karşılık vermişlerdir.

Milletvekilleri bu komisyonun kurulmasının Türkiye ve Rusya için kesin bir işaret olduğunu ve bu kararla açık bir sinyal verildiğini düşünüyorlar. Milletvekilleri, bölgede ve dünyada güvenlik ortamının karmaşık olduğu ve hızla değiştiği bir zamanda Türkiye ve Rusya ile ikili ilişkilerin sürdürülmesi ve iyileştirilmesine yönelik aktif faaliyet gerçekleştiren ve çabalar sarf eden gerek Rusya Federasyonu, gerekse Türkiye’nin diplomatik yetkiliklerinin hareketlerinin yanı sıra ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın ve yürütme organlarının temsilcilerinin hareketlerini raporladılar. Meclis, Vatansever Cephesi Milletvekili İskren Veselinov’un Rusya ve Türkiye’nin Bulgaristan’a müdahalesini araştırma komisyonunun isminin değiştirilmesine ilişkin teklifini reddetti. Teklifin görüşüldüğü sırada Reformcu Blok Milletvekili General Atanas Atanasov, komisyonun faaliyetine son verilmesi teklifini destekleyeceğini, fakat gerekçelerini haklı görmediğini kaydetti. Ataka Milletvekili Prof. Dr. Stanislav Stanilov ise Ataka Grubu’nun daha önce komisyonun kurulmasına karşı çıktığını belirtti.

Halk Meclisi Başkan Yardımcısı ve Bulgaristan Sosyalist Partisi Sol Bulgaristan Milletvekili Yanaki Stoilov, bu komisyonun girişimcilerinin bir kısmının her hangi bir faaliyet göstermeksizin komisyonun çalışmalarına son verilmesini önerdiklerine dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS