Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Birleşme ve Satın Almalarda Yerel Aktörler Ağırlıktadır

Bulgaristan’da Birleşme ve Satın Almalarda Yerel Aktörler Ağırlıktadır

25 Mart 2016

Ernst & Young’ın Orta ve Doğu Avrupa’da bileşmeler ve satın almalar piyasasını inceleyen raporuna göre 2015 yılında Bulgaristan’da birleşme ve satın almalarda işlem sayısı ve değerinde düşüş yaşanmış, yerel aktörler piyasaya hakim olmuştur. Ancak büyük işlemler yabancı stratejik yatırımcılar tarafından gerçekleşmiştir. Halihazırda, bilişim sektörü ve gittikçe konsolide olan bankacılık sektörü yatırımcıların odağındadır. 2015 yılı bölgede stratejik yatırımların yılı olmuştur. İşlemlerin % 78’i stratejik yatırımcılar tarafından gerçekleşmiştir. Hırvatistan (% 96), Sırbistan (% 93), ve Slovakya (% 86) stratejik yatırım paylarının en yüksek olduğu ülkelerdir. Finansal sektördeki işlem paylarının en yüksek olduğu ülkeler ise Macaristan (%38) ve Bulgaristan’dır (% 30).

2015 yılında Bulgaristan birleşmeler ve satın almalar piyasasında 50 işlem gerçekleşmiştir. Önceki yıla göre işlem sayısında 10 adet düşüş yaşanmıştır. Hacimde de 1,28 milyar Dolar’dan 970 milyon Dolar’a düşüş meydana gelmiştir. İşlemlerin % 62’si yerel aktörlerce, % 32’si ise yabancı yatırımcılarca gerçekleşmiştir. Diğer % 6 ise Bulgar sermeyerli yabancı firmalara aittir. İşlemlerin % 70’i stratejik yatırımlardır. Bulgaristan piysasında değeri en büyük olan işlem Duropack AD’nin İngiliz DS Smith Plc’ye 341,5 milyon Dolar’a satılmasıdır. Bultel Cable Bulgaria’nın (BLIZOO ticari markayla kablolu TV ve internet hizmet sağlayıcısıdır) 249,6 milyon Dolar’a Mtel tarafından satın alınması ikinci büyük işlemdir. Üçüncü sırada ise seramik karo üreticisi Kai Group’un Amerikan Mohawk Industries Inc tarafından 192,6 milyon Dolar’a satın alınması yer almaktadır.

Bulgaristan’da bileşmeler ve satın almalar piyasasında bilgi işlem sektörü en çok ilgi çeken sektördür. Finans alanında da, konsolidasyon beklentileri nedeniyle bir hareketlenme beklenmektedir. Uzmanlar, Bulgaristan ölçekleri için 22 bankanın fazla olduğunu, ancak dışarıdan gelecek yeni yatırımcılardan ziyade piyasada mevcut olan bazı bankaların birleşeceğini zikretmektedir.

Türk ve Çek yatırımcılar bölgedeki diğer ülkelerde en çok yatırım gerçekleştiren ülkelerdir. Her birinin 2015 yılında 38 işlemi vardır. Diğer taraftan Türiye’de en çok birleşme ve satış işlemi gerçekleşmiştir: 10,8 milyar Dolar değerinde 312 işlem.

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS