Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Engelli çocukların annelerine hakaret eden Bakanlık görevlisi görevden alındı

Engelli çocukların annelerine hakaret eden Bakanlık görevlisi görevden alındı

07 Nisan 2016

Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı İvaylo Kalfin, dün Sofya’da protesto gösterisi sırasında Bakanlıkta bir görevlinin “kafası boş kadınlar” şeklindeki sözleriyle hakaret ettiği engelli çocukların annelerinden özür diledi. Daha sonra Kalfin, engelli çocukların annelerine kabul edilemez davranışından dolayı söz konusu görevli olan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı Bilgi Güvenliği ve Savunma Hazırlığı Biriminde Başuzman Svetoslav Slavçev’i görevden aldı.

Hakaretin yönelik olduğu protestonun organizatörlerinden biri İna Marinova BTV’ye verdiği demeçte, “Bu son derece büyük saygısızlık. Bizler sadece ebeveyniz, fakat haklarımız da var, sorunlarımız da var. Herşey yolunda olsa, ben protesto yapmayacağım” diye izah etti. Anne, “İncinmedim, gülünç geldi. Bu olay elitimizin nasıl olduğunun göstergesidir” dedi.

BTV’nin “Bu Sabah ”programına telefonla bağlanan Bakan Kalfin, “Önce protestonun organizatörlerinden ve hakaretten dolayı incinen herkesten özür dilemek istiyorum. Gerçekten kalpten özür dilerim. Bu kesinlikle normal değil ve böyle bir tutuma Bakanlıkta izin vermeyeceğim” dedi. Çarşamba günü Parlamento’da oturumda ve Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak zorunda olduğu için annelerle görüşemediğini açıklayan Kalfin, bugün protestocuların temsilcileriyle görüşme sözünü verdi. Bakan, söz konusu görevlinin cezalandırılacağını belirtti.

Marinova, Kalfin’e Parlamento kontrolünden dolayı bir yurt dışı ziyaretinden vazgeçip vazgeçmeyeceği sorusunu yöneltti. Bakan, yarın annelerle görüşmek isterse, çocuğuna bakacak biri olmadığı için görüşmeye gelemeyeceğini ifade eden üzgün anne, “Çocuğumun ciddi sorunları var. Biraz kendimize zamanımız olsun diye kişisel bakım hizmeti yapılmasını istiyoruz. Ben evde bakım parası almak istemiyorum” dedi.

Dün ülke çapından yüzlerce engelli çocukların anneleri başkentte protesto eylemi yaptılar. İlk baştan Parlamento binası önüne toplanan protestocular, daha sonra Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı önüne gittiler. Anneler, şu anda engellilerin sayısına ilişkin resmi istatistikler eksik olduğu için elektronik ortamda engellilerin sicili oluşturulmasını ısrar ettiler. Ebeveynler, en az iki asgari işçi ücreti tutarında aylık kişisel yardım yapılmasını ısrar ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS