Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da burka ve peçeye sınırlama

Bulgaristan’da burka ve peçeye sınırlama

12 Nisan 2016

Pazarcık Belediye Başkanı Todor Popov, Belediye Meclisi’ne burka giyen Müslüman kadınların şehirde bulunan devlet ve belediye kurumlarını ziyaret etmelerinin yasaklanmasına ilişkin teklif sundu.

Kamu Düzeni ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik’te değişiklikler yapılmasıyla yüzü kapatan kıyafetlerin giyilmesinin yasaklanması öngörülüyor. Bununla yerli halkın güvenliğinin sağlanması amaçlandığı belirtildi.

Todor Popov, “Bu teklif gerek Belediye İdaresi’nin, gerekse benim şahsi görüşümü yansıtıyor” dedi. Belediye Başkanı’nın ifadelerine göre vatandaşların her an kimliklerinin tespit edilmesi gerektiği için teklif pratiktir.

Yasağı ihlal edenlere 500 leva ceza öngörülüyor. İkinci bir ihlal tespit edildiğinde uygulanacak para cezasının miktarı 1000 levaya çıkacak.

Burka yasağı teklifi, 28 Nisan 2016 tarihinde yapılacak Meclis toplantısında görüşülecek.

Mart ayının sonunda Başsavcı Sotir Tsatsarov, Müslüman kadınların devlet kurumlarında ve kamuya açık alanlarda burka giymelerinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Birkaç gün sonra Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Miglena Kuneva da, Bulgaristan’da Müslüman kadınların kullandığı geleneksel kıyafetinin hiçbir zaman burka olmadığını belirterek, Tsatsarov’u destekledi.

Plovdiv (Filibe) Meclisi’ndeki aşırı ırkçı ve milliyetçi Makedon İç Devrimci Örgütü-VMRO Grubu Üyeleri de tesettür kıyafetleri olan burka, çador, peçe ve hicabın giyilmesinin yasaklanmasına ilişkin Kamu Düzeni ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik’te değişiklikler yapılmasına dair teklif sunacaklarını açıkladılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS