Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanun kabul edildi

Bulgaristan’da Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanun kabul edildi

14 Nisan 2016

Bulgaristan Parlamentosu, ikinci okumada Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanun kabul etti. Kanunda devletin kadın-erkek eşitliği konusunda yürüttüğü politikanın, ekonomi ve siyasi hayatın tüm alanlarında eşit imkanlar verilmesi, eşit muamele ve cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete izin verilmemesi, karar alınan tüm organlarda kadınların ve erkeklerin dengeli temsili, cinsiyete dayalı kalıplaşmış önyargıların aşılmasına ilişkin ilkelere dayandığı belirtiliyor.

Parlamento, merkezi ve bölge yürütme organlarının kadın-erkek eşitliği konusunda koordinatör işlevini görecek görevlileri belirlemelerine ilişkin teklifi de onayladı.

Kadın-erkek eşitliği, kanunda şöyle tanımlanıyor: “Eşit haklar ve eşit yükümlülükler, kendi kişisel kapasitelerini geliştirme ve cinsiyetlerinin sosyal rolüne sınırlandırma getirilmeksizin seçim yapmada özgür olan kadın ve erkeklere kendilerini gerçekleştirme ve toplumsal hayatın tüm alanlarında engelleri aşmaları için eşit imkanlar”.

Kabul edilen kanunla Ulusal Kadın-Erkek Eşitliği Konseyi’nin faaliyeti de düzenlenmiş oldu.

Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanunu’nun kabulünden sonra Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı İvaylo Kalfin, kanun tasarısıyla ilgili çalışmalar için teşekkür ederek, bundan önce Bulgaristan’ın AB üyesi ülkeler arasında böyle kanunu olmayan tek ülke olduğunu kaydetti. Kalfin, bu kanunun kadın-erkek eşitliği konusunda politikanın daha etkili bir şekilde yürütülmesinde etkili bir araç olacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS