Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Karlovo Kurşun Camii’nin içler acısı durumu

Karlovo Kurşun Camii’nin içler acısı durumu

14 Nisan 2016

Bulgaristan Başmüftülüğü, aralarında Osmanlı'dan miras 12 camiinin de bulunduğu, arsa ve dükkanlarla birlikte 28 vakıf mülkünün iadesi için hukuk mücadelesine devam ediyor.

Bu mülklerden biri de Karlovo’da bulunan tarihi Kurşun Camii’dir. Caminin iadesi için mücadele verilirken, Karlovo Belediyesi caminin etrafında kazı çalışmaları yapmakta. Konu ile ilgili Karlovo İmam Hatibi Kemal Raşid ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Kemal Raşid, Karlovo Kurşun Caminin son durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Sofya İstinaf Mahkemesi, Başmüftülüğün Müslüman cemaatinin varisi olup olmamasına ilişkin dava durdurulmuştur. Davanın durdurulması, Karlovo Belediyesinin davayı kazandı ve Kurşun camii mülkiyet olarak Belediyeye verilme anlamına da gelmemektedir. Aksi olarak Başmüftülükte hukukçuların söylediğine ve çıkan karara göre mahkemede yürütülen dava başka usul olarak yapılması için tavsiye etmişlerdir. Bundan dolayı hemen Sofya şehir mahkemesine Başmüftülük adına dilekçe sunularak, davanın yeniden gereken usule göre başlatılması için sunulmuştur. Eski komünist – totaliter döneminde vakıf mülkleri cami, imaret ve dini ibadet yerlerine devlet tarafından yasa dışı el koyma olaylarına, bu gün maalesef yeniden şahit oluyoruz. Hiç bir mahkemeden mülkiyetin kime iade edileceğine kararı verilmeden, Karlovo Belediyesi camii bizler kazandık demektedirler ve camiin etrafında gecen yıldan beri arkeolojik kazıları yapmaktadırlar.

Karlovo Belediyesi cami etrafındaki kazı çalışmalarını sürdürüyor mu?

Geçenlerde yapılan bir basın açıklamasında Karlovo Belediye Başkan Yardımcısı Stoyo Karagenski ”Karlovo Belediyesi bütçesine Kurşun camiinde kazıların devam etmesi için kaynaklar öngörülüyor“ diye bildirdi. Karagenski’nin ifadesine göre arkeolojik kazı çalışmalarına ayrılan kaynaklar artırılacak. Aynı açıklamada, “Kursun camiinin bölgesel önem arz eden kültürel anıttan milli önem arz eden kültürel anıt olarak tescil edilmesi için başvuru yapacağız “ dedi.

Karagenski’nin ifadesine göre, Kursun camiinde kazı sonuçlarına ilişkin hazırlanacak rapor, caminin statüsünün değiştirilmesine yardımcı olacak. Stoyo Karagenski “ Milli kültür anıtı olarak Kursun camiinin komple onarımını ve restorasyonunun yapılması üzere daha ciddi miktarda finansman sallanması için daha büyük şansımız var“ dedi.

Yerli Müslümanlar bu durumu nasıl karşılıyor?

- Bu kazıların bu yıl mayıs ayında devam etmesi beklenmektedir. Yerli Müslümanlar olarak bu konularla ilgili bazı soruların belediye yetkilileri tarafından cevaplanması gerektiğini soyluyoruz. Kesin mahkeme kararı olmaksızın bu camii nasıl sahipleniyorlar? Kursun camii etrafında şu ana kadar ne gibi sonuçlar verdi? Bu kazılar Kültür Bakanlığı tarafından mı yapılıyor? Bu kazıların tarihi eserin zarar görmesine yol açmayacak mı? Zaten caminin ön cemaat kısmındaki çatının düşmesi söz konusu ve tahtalarla tutturulmuştur vs.

Bizler AB üyesi olarak hem insan haklarından dem durmak, hem de insan haklarının çiğnenmesinin büyük bir çelişki olduğunu düşünmekteyiz. Karlovo Belediyesi olarak yaptıkları bu yasa dışı çalışmaları, iki toplum arasındaki birlikte yaşama olgusuna ciddi zarar vereceğini düşünmekteyiz. Bulgaristan bir hukuk devleti olarak bu konunun daha fazla büyümeden, hak ve hukuk çerçevesinde hallolmasını cani gönülden temenni ediyoruz.

Karlovo Kurşun Camii

1964'te kültür mirası ilan edilen Kurşun Camisi, "kültür abidesi” statüsü taşıyor. II. Beyazıt'ın komutanlarından Karlızade Ali Bey, 1496 yılında kasabayı camiye vakfetti ve oğullarını vakfın mütevellisi yaptı.

1485 yılında inşa edilen caminin Arapça kitabesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Bu cami-i şerifi Sultan Murad Han'ın oğlu, Sultan Mehmed'in oğlu Cem Sultan'ın lalası, askeri komutan Karlızade Ali Bey, Allah'ın yardımıyla 890/1485 tarihinde inşa etti. Dünya var oldukça ayakta kalsın.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS