Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, zorunlu oy kullanma kararının iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracak

HÖH, zorunlu oy kullanma kararının iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracak

15 Nisan 2016

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis’teki Adalet Komisyonu’nun kabul ettiği seçmenlerin zorunlu oy kullanması kararına karşı çıktı.

HÖH Milletvekili Mithat Metin, “Meslektaşlarımız tarafından teklif edilip, Adalet Komisyonu oturumunda kabul edildiği şekilde seçmenlerin zorunlu oy kullanması kararı HÖH için Anayasa’ya aykırı bir karardır. Şimdiden şunu açıklamak isteriz ki, karara itiraz edip, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak için milletvekilleri arasından gerekli imzaları toplamaya başlayacağız ve Anayasa Mahkemesi’nin kanunun kendisine verdiği hak ve yetkileri kullanarak, bu kararın Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vereceğinden eminim” diye açıkladı.

Reformcu Blok Milletvekili Dimitır Delçev, vatandaşların seçime katılmalarının teşvik edilmesi için tombala çekilişi yapılması değil, vergi yükünün azaltılması ele alındığını kaydetti. Delçev, “Bizler seçmenlerin vergi yükünün hafifletilmesiyle başka bir şekilde teşvik edilmesini tercih ediyoruz. Aktif olan vatandaşlar bu şekilde teşvik edilebilirler ve düşük seçmen katılımı sorunu çözülebilir, seçimlerde daha fazla vatandaşlar oy kullanabilirler” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS