Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Vatandaşlardan Cumhurbaşkanı’na Seçim Yasası değişikliklerine ilişkin şikayet mektubu

Vatandaşlardan Cumhurbaşkanı’na Seçim Yasası değişikliklerine ilişkin şikayet mektubu

27 Nisan 2016

Yurt içi ve yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları, Halk Meclisi Başkanı Tsetska Tsaçeva, Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova’ya birer kopya olmak üzere Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e Seçim Yasası’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin Meclis kararlarını veto etmesi çağrısında bulundukları bir mektup gönderdiler.

Mektupta şu ifadeler yer aldı: “Bulgaristan’daki toplum ile diaspora arasında etkili bir diyalog oluşturması Bulgaristan devletinin görevidir. Bu yönde atılacak ilk adım diasporayı ülkedeki siyasi ve toplumsal hayata katmaktır.

Yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları, şu anda hiçbir şekilde değerlendirilmeyen vatanları yararına çalışmak için büyük potansiyele sahip ve bunu arzu etmekteler. Tam aksine seçim sürecine daha ciddi katılımlarının sağlanmasıyla ülkenin siyasi ve toplumsal hayatına katılmaları yerine onlar ülkesine yabancılaştırılıp uzaklaştırılıyor”.

Mektupta vatandaşlar yurt dışında açılan sandıkların sınırlandırılması, aynı türden seçime iki kez katılmayan vatandaşların isimlerinin seçmen listelerinden silinmesine ilişkin kabul edilemez kararlarının veto edilmesi ve yurt dışında bulunan vatandaşların haklarını savunacak belirli sayıda milletvekili seçilecek Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulmasını ısrar ediyor.

Cumhurbaşkanı’na yazdıkları mektupla vatandaşlar, ”Bizler... Seçim Yasası görüşmelerinde Meclis Genel Kurulu’nda olup biteni kaygıyla takip ediyoruz. Anayasa’ya aykırı olarak kabul edilen yasa değişiklikleri demokrasiye ve oy kullanma hakkına sahip tüm vatandaşlara yapılan bir darbedir” ifadelerini kullanılıyor.

Vatandaşlar, “Ek olarak Size 23 Nisan’da başlatılan ve artık 5 bin vatandaşın desteklediği online toplu şikayet dilekçesini de gönderiyoruz” diye belirttiler.

Söz konusu toplu şikayet dilekçesi herkese açık ve şu linkte bulunabilir: http://www.peticiq.com/143910”.

Vatandaşlar mektubunda hızlı tepki verilmesini ve en kısa zamanda mevcut kriz durumunun ele alınması üzere Cumhurbaşkanı ile görüşme yapılmasını ısrar ediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS