Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar Seçim Yasası’nı görüştüler

Başbakan Borisov ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar Seçim Yasası’nı görüştüler

05 Mayıs 2016

Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova’nın girişimiyle 5 Mayıs’ta gerçekleştirilen Başbakan Boyko Borisov ile yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşların temsilcileri arasındaki görüşmeden sonra yurt dışında oy kullanma tartışmasında hükümetin kaderinin önemli bir faktör haline geldiği anlaşıldı.

Görüşmede Başbakan Borisov ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov’un Vatansever Cephesi Koalisyonunun hükümeti düşüreceğine dair ültimatom vermemesi koşuluyla yurt dışında oy kullanmaya sınırlama getiren Seçim Yasası’nda değişikliklere ilişkin teklifin yeniden Mecliste görüşülmesine razı olduklarını ifade ettikleri açıklandı.

Görüşmeden sonra Yurt Dışı Bulgarları Kamu Konseyi’nde yer alan Stefan Manov, Başbakan’ın yasa değişikliklerine karşı gelen tepkileri haklı bulduğunu ve oy kullanılmasına ilişkin başvurular olan yerlerde seçim sandığı açılması ve Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulmasına razı olduğuna dair yurt dışındaki vatandaşlara kanaat getirdiğini bildirdi.

Fakat sivil toplum kuruluşlarının haklı olduklarına dair Vatansever Cephesi’nı ikna etmeleri gerektiği ve bu yüzden Maya Manolova’nın bugün öğleden sonra Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe Başkanı Valeri Simeonov ile görüşmelerini organize ettiği belli oldu.

Görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Manolova, “GERB lideri Borisov, yurt dışındaki vatandaşların isteklerini tamamen haklı görüyor. Fakat Meclis kararları karmaşık bir koalisyon tarafından alındığı için aynı şekilde Vatansever Cephesi Eşbaşkanı olarak Valeri Simeonov ile de görüşme gerçekleştirmeyi üstlendik, gerekirse bu hükümeti destekleyen tüm partilerle görüşeceğiz” dedi.

Kamu Denetçisi, kesinlikle yurt dışındaki vatandaşların haklarının ihlal edildiği ve onların isteklerinde haklı oldukları görüşüne sahip. Manolova, Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklerden dolayı Anayasa Mahkemesi’ne başvurma imkanını değerlendirdiğini açıkladı.

Kamu Denetçisi, “Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunup bulunmama kararını isim yapmış hukukçular, hukuk profesörlerinin yer aldığı Anayasa Konseyi oluşturulan Kamu Denetçiliği kurumunda alacağım” dedi. Fakat bundan önce Manolova, sorunun daha hızlı ve yeterli derecede çözülmesine yönelik tüm imkanların bitmesini istiyor.

Kamu Denetçisi’nin ifadelerine göre yurt dışındaki vatandaşların oy kullanılmasıyla ilgili sorunun başarıyla çözülmesi hükümeti destekleyen partilerin iradesine bağlıdır.

Sorunun iki şekilde çözülmesine imkan olduğunu izah eden Manolova, bunların Cumhurbaşkanı’nın yasal değişiklikleri veto etmesi ve kanun metinlerinin değiştirilmesi veya iktidardaki çoğunluğa sahip partiler tarafından yurt dışındaki vatandaşların haklarını sınırlayan metinlerin değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi sunulması olduğunu belirtti.

Manolova, Meclis’teki diğer partilerin de sorunun çözümü konusunda destek vermelerinin iyi olacağını söyledi.
Vatansever Cephesi Koalisyonu Başkanı Valeri Simeonov ile yapılan görüşmede Seçim Yasasının Mecliste yeniden görüşülmesine razı olmadığı açıklandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS