Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
İzmir Bal-Göç’ten Bulgaristan Seçim Yasası’ndaki değişikliklere karşı tepki

İzmir Bal-Göç’ten Bulgaristan Seçim Yasası’ndaki değişikliklere karşı tepki

07 Mayıs 2016

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bulgaristan hükümetinin seçim yasasındaki tartışmalı değişikliklere onay vermesine tepki gösteriyor.

Bulgaristan hükümetinin seçim yasasındaki tartışmalı değişikliklere onay vermesi ve Parlamentonun, yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının bundan sonra yapılacak seçimlerde yurtdışında oy kullanma hakkını (özellikle Türkiye'de bulunanları hedef alarak) kısıtlayan yasayı kabul etmesi Bulgaristan vatandaşlığına sahip binlerce üyemizin tepkisini toplamıştır.

Yeni düzenlemeye göre büyükelçilikler ve konsolosluklar hariç olmak üzere AB ülkeleri dışında oy sandığı kurulabilmesi için, söz konusu kentin nüfusunun en az bir milyon olması koşulu getirilmiştir. Yeni düzenlemeyle, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaş olan yüz binlerce Bulgaristan vatandaşı için Türkiye'nin her yerinde oy sandığı kurulmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde, nüfusu 1 milyonun üzerindeki şehirlerde 100 dilekçe ile bir sandık kurulabilecek, bir sandıkta da en fazla 1200 seçmen oy kullanabilecek. Yeni yasayla , İzmir gibi Bulgaristan vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı bir ilde sandık kurulmayacak veya sadece 1 sandık kurulacak.

Bulgaristan vatandaşları olarak ülkenin geleceğiyle ilgileniyoruz. Üyelerimizin pek çoğunun ailelerinin bir kısmı Türkiye'de bir kısmı Bulgaristan'dadır. Bizler Bulgaristan'ın daha demokratik daha müreffeh bir ülke haline gelmesi için hür bir şekilde oy kullanıyoruz. Bu insani hakkımıza kısıtlama getirilmesine de tepki gösteriyoruz. Hazırlanan yeni seçim yasası, demokratik katılımı engelleyen bir durumdur.

Demokrasi, çoğunluğun yönetimde söz sahibi olduğu yönetim modelidir ve seçme hakkı demokrasinin vazgeçilmez bir dayanağıdır. Seçme hakkının temel anayasal bir hak olduğunu savunuyoruz ve bu hakkın bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin yüz binlerce vatandaşın elinden yasa ile almak istenmesini demokrasiyle bağdaştıramıyoruz.

Bir AB ülkesi olan Bulgaristan'da demokrasi standartlarının daha yüksek olması gerektiğini, insanların demokratik haklarını daha iyi ortamlarda kullanabilmesi gerektiğini düşünüyoruz, Bulgaristan'daki bu uygulamanın antidemokratik olduğu kanaatindeyiz ve bunu kabul etmiyoruz. Bulgaristan'ın yeni seçim yasası AB üyesi olan Bulgaristan'ın imza attığı uluslararası anlaşmalara ve AB kriterlerine de aykırı düşüyor. Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bu antidemokratik yasa taslağını onaylamamasını o ülkenin vatandaşları olarak kendilerinden talep ediyoruz.

Bireysel özgürlüğün kısıtlanmasına tepki gösterdiğimizi ve bu işin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

İzmir Bal-Göç Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan Fahriye ERSOY

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ismail karakaş 2016-05-09 00:00:23
Saygı ile duyurma. İş yap dilekçe topla. Topla binlerce kişiyi konsolosluk önünde protesto nu yap iş yapın vitrinlere oynamayı bırakın.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS