Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Radyosu Müdürü Krasimir Angelov: “Radyo Kırcaali bir hoşgörü modeli olacak”

Kırcaali Radyosu Müdürü Krasimir Angelov: “Radyo Kırcaali bir hoşgörü modeli olacak”

16 Mayıs 2016

Kırcaali doğumlu Krasimir Angelov, Sofya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu.
Onsekiz yıldır Bulgaristan Ulusal Televizyon (BNT) Kırcaali Muhabiri olarak görevine devam ediyor. Presa Gazetesi Muhabiri görevinde bulundu. Bir hafta önce Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) bölgesel radyosu olan Radyo Kırcaali Müdürlüğü görevine getirildi.

-Radyo Kırcaali 9 Mayıs-Avrupa Günü’nde yayına başladı. Bu radyonun Kırcaali bölgesinde Avrupa Birliği (AB) değerlerini popülarize edeceği anlamına mı geliyor?

-Evet, şüphesiz AB ortak değerleri ve bölgede AB programınca yürütülen projeler önceliklerimizin temelini oluşturacak. Bölgesel radyo olarak biz bölgesel konular üzerine vurgu yapacağız. Sınıra yakın olan Yunanistan ve Türkiye’deki bölgelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarıyla ilgili konulara da değineceğiz. İleride Smolyan (Paşmaklı) ve Haskovo (Hasköy) illerinde olup bitenlere de göz atmayı düşünüyoruz.

-Siz hazırlanan bir radyo programı üzerine Elektronik Medya Kurulu tarafından radyo yayın lisansı aldınız. Bu radyo programının ayırt edici özellikleri nerelerdir?

- Radyo programında Radyo Kırcaali’nin yayınlarında BNR’ye bağlı bir radyo olarak ulusal haberlere de yer verilmesi öngörülüyor. Kırcaali’den ulusal düzeyde haberleri aktaracağız. Gerçekten ulusal bir radyo gibi yayın yapmaya çalışacağız.

-Günde kaç saatlik programla yayına başladınız?

-Bu yıl günde 3 saatlik kendi içeriğimiz olan programlar yayınlayacağız. Ekibin kaynaşması gerekiyor. Önümüzdeki yıl günde 6 saat, 2018’de 12 saat, 2019 yılında ise radyonun kendi içeriği olan programların süresi 18 saat olması gerekir.

-Sizler deneyimli profesyonellerin yer aldığı bir ekip oluşturdunuz. Bu ekip nelerin garantisini veriyor?

-Başlangıçta strese rağmen radyo çalışanlarının biriktirdikleri deneyimlerinin bölgede en itibar sahibi elektronik medya haline gelmemizi sağlamasını samimi bir şekilde umuyorum.

-Radyo Kırcaali frekansları üzerinden BNR’nin ulusal Türkçe yayınları da yayınlanacak. Bu ne şekilde olacak?

-Evet, Bulgaristan Radyosu’nun Türkçe yayınları, Radyo Kırcaali programlarının yayınlandığı 90 MHz frekansı üzerinden de dinlenebilir. Kalan diğer zamanda Kırcaali’deki vericilerden Horizon Radyosu’nun programları bölgeye aktarılacak.

-Radyo Kırcaali’nin 3 saatlik program içeriğinde yer alan temel programları söyler misiniz?

-Radyonun kendi içeriği olan programlar dahilinde birkaç özel programın yayınlanmasını öngörüyoruz. Ekonomi konulu programın adı “Rodoplar’da Üretilen Bir Ürün” olacak. Bu program bölgede iş dünyası, iş dünyasında gelişme eğilimi, yatırımlara ilişkin olacak. Ulusal önem arz eden büyük altyapı projelerinin üzerine vurgu yapılacak. Smolyan ve Haskovo illerinde bulunan komşu ilçelerde olup bitenlere ilgi göstereceğiz. “Tohum Filizleri” adında tarımla ilgili özel bir programımız olacak. Bu programda AB ve ulusal programlarınca mali destek alma imkanlarına ilişkin bilgilere yer verilecek, tarım takvimi ve pratik öneriler yer alacak. Bu programın tamamen tarım üreticilerinin yararına olması için çabalayacağız. Yeni tarım kültürlerine yönelmelerin olduğu durumlarda bilgiler vereceğiz. Tüketicilere yönelik “Eski Çarşı” adlı bir programın yapılmasını öngörüyoruz. Kırcaali ve sınırın ötesindeki Gümülcine ve Edirne’deki komşularımızda sunulan mal ve hizmetlerin güncel fiyatlarından bahsedeceğiz. Yerel yönetimle ilgili sorunlara yönelik “Belediye” adlı bir programa bel bağlıyoruz. Bölgedeki belediyeler, sorunları, üzerinde çalıştıkları projeleri tanıtacağız. Ayrı ayrı yerleşim yerleri de onlara dahil olacak. Belediye Başkanları ile aktif olarak çalışmayı ve onların sık sık programda konuk olarak yer almalarını bekliyoruz. “Büyük Kafe” adlı geniş kapsamlı bir siyaset programı öngörüyoruz. Bu programda büyük bir kamuoyu tartışması yapılmasını arzu ederiz. Bulgar Rönesansı döneminden beri genelde en çok kafelerde siyaset konuşuluyor. Ayrıca bir spor programı olmasını öngörüyoruz. Bu programda bölgeden sporcuların ve kulüplerin başarıları tanıtılacak. Spor salonları ve stadyumlar artık insanla dolmaya başladı. Son zamanda gözle görülür bir canlanma var. Unutmamamız gerekir ki, geçmişte Kırcaali, Bulgaristan’da sporun başkentlerinden biriydi. “Komşuların Yanında” adlı program dış politika içerikli olacak. Oralarda muhabirlik ağı oluşturacağız. Yunanistan ve Türkiye’de ikamet eden ve çalışan çok sayıda Bulgaristan vatandaşları bulunuyor. Dinleyicilerimiz internet üzerinden de bizleri takip edebilecekler. Şu anda Batı Avrupa ve Amerika’da bulunan çok sayıda hemşerimiz artık bizi aradılar.
Tabii ki, iki müzik programımız da olacak. Biri “Balkan Diskosu”, diğeri ise halk müziğinin tanıtılacağı “Müziğe Kulak Verelim” programı olacak.

-Bu radyonun kurulmasını engellemeye çalışan siyasiler oldu. Aynı zamanda programın içeriğine bakılırsa, bu radyonun son derece hoşgörüye dayanacağını görüyoruz.

-Son derece bir hoşgörü radyosu olacak. Bu çok doğru. Kanuna göre biz bir kamu medyasıyız. BNR, ülkede en büyük güvene sahip bir medya kuruluşudur. Bizim dinleyici kitlemiz 2 milyon kişiyi aşıyor. Kanun çoğulculuğu, farklı etnik ve dini mensubiyeti olan vatandaşların farklı görüşlerine yer verilmesini gerekli kılıyor. Bizim tamamen şahsi pozisyonumuz iyi niyetlilik, hoşgörü ve farklı görüşlerin maksimum ölçüde duyurulmasıdır.

Kaynak: Söyleşi:G. Kulov


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Fanari 2016-05-17 04:39:41
Hosgoru nedir bilirmisin Angelov? Turk,Pomak Cingene,Bulgar kurar radyosunu millet dinleyecegini dinler dinlenmeyen soner...kapish fashishtof?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS