Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
HÖH partisi, Byal İzvor’da Kazim İbrahim Paşa anısına anma mitingi düzenledi

HÖH partisi, Byal İzvor’da Kazim İbrahim Paşa anısına anma mitingi düzenledi

20 Mayıs 2016

Ardino’nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyü meydanında 20 Mayıs’ta geleneksel olarak Kazim İbrahim Paşa’nın anısına gerçekleştirilen anma mitingine yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Kazim Paşa, 1972 yılında diktatör rejimin Kırcaali bölgesinde Bulgarlaştırma sürecinin sıradaki aşamasını uyguladığı sırada acımasızca öldürülmüştür.

Törende hazır bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı yaptığı konuşmasında, “ Bugünkü hükümet iktidar koalisyonunda yer alan Avrupa Konseyi tarafından faşist partiler olarak tanımlanan partilerin esiri oldu. Onların sevdikleri tek şey nefret etmek, oysa nefretle yapıcı olunamaz. Onların nefreti bizim sevgimizi yenemez” dedi. Byal İzvor köyünde Karadayı, Bulgaristan’ın istikrara, güvenliğe ve gelişmeye ihtiyacı olduğunu kaydederek, bunun ancak HÖH partisi sayesinde mümkün olacağını belirtti. Karadayı, “HÖH bizim içimizde, güç bizim elimizde, bizim birliğimiz ve beraberliğimizde” dedi.

HÖH Başkanı, “Bundan 27 yıl önce bazı kişiler bize nasıl yaşamamız, nasıl isimler taşımamız gerektiğini dayatmaya çalıştılar. Dinimizi, geleneklerimizi, kültürümüzü yasaklamaya çalıştılar. Başaramadılar. Bundan başka Cebel’de (Şeyhcuma), Kırcaali’de, Byal İzvor’da bulunmamızı yasaklayabileceklerini düşünen yolunu şaşırmış insanlar gördük. Bu olmayacak. Bizim birliğimiz, beraberliğimiz var oluncaya dek bu olmayacak” diye vurguladı.

Anma mitinginde diğer konuklar arasında HÖH Başkan Yardımcıları Filiz Hüsmenova ve Ahmet Ahmedov, HÖH Gençlik Kolları Başkanı ve AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, HÖH Milletvekilleri Yordan Tsonev, Müh. Erdinç Hayrulla, Mustafa Ahmet, Saliha Emin, Stanislav Anastasov, Ayhan Etem ve Ceyhan İbryamov hazır bulundular. Konuklar arasında Ardino’nun kardeş Bursa Nülüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Naci Kale, HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, HÖH’lü Belediye ve Belediye Meclis Başkanları, HÖH yönetim organları, HÖH Gençlik Kolları yönetimi temsilcileri ve başka davetliler de yer aldılar. Ayrıca Kazim Paşa’nın Bursa’da yaşayan oğlu İbrahim Kazimoğlu da buradaydı.

HÖH Başkan Yardımcısı ve AB Parlamentosu Milletvekili Filiz Hüsmenova, artık 27 yıldır HÖH partisinin Mayıs Olayları’nı anma mitingleri düzenlediğini kaydederek, “Bugün Byal İzvor köyünde bulunuyoruz, çünkü sizler hepiniz bizim özgürlüklerimizi, onurumuzun bedelini hayatıyla ödeyen gururlu bir insanın Kazim Paşa’nın tanıkları ve soyundan geliyorsunuz. Bu gururlu kişinin anısı karşısında saygıyla eğiliyorum” dedi.

HÖH Başkan Yardımcısı Ahmet Ahmedov, Deliorman bölgesinde bulunan HÖH taraftarları ve üyelerinin selamlarını ve en iyi dileklerini iletti. Ahmedov, “Kazim Paşa’nın direnişinin ve kahramanlığının Deliorman’da da bilindiğini söylemek için bugün burada bulunuyorum. Bizler de sizler gibi demokrasi uğruna kurbanlar verdik. Bugün bizler serbestçe ana dilimizi konuşabilirsek, öz adlarımızı taşıyıp dinlerimizi yaşatabilirsek, bunu onların canlarını feda etmelerine borçluyuz” diye ifade etti.

HÖH Milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Yordan Tsonev, “Tarihin bilinmesi gerekir, çünkü hak ve özgürlük savaşçılarının etnik ve dini mensubiyeti yoktur. Hak ve özgürlük savaşçıları tüm etnik grup, ırk ve dinlere mensupturlar. Bu savaşçıları ve şehit düşenleri anmamız lazım, çünkü hak ve özgürlükler ebediyen verilmiş değildir ve onlar uğruna her gün ve her saat mücadele edilmesi gerekir” dedi.

HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, demokrasinin sürekli korunması için çaba gerektiren bir sistem olduğunu vurguladı. Müh. Şaban, “Hep birlikte, hep beraber özgür olalım. Bütün bunlar şu üç harfte gizlenmiştir-HÖH. Bu üç harfin verdiği mesaja çözümü tam da HÖH partisi bulacak” dedi.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, önceki Belediye Başkanı Aydın Serkan ve uzun yıllardır HÖH İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Byal İzvor Muhtarı Zehni Emin, HÖH İlçe Teşkilatı yönetimi ile birlikte oluşturdukları bir geleneğin parçası olup artık 10.yıl bu unutulmaz tarihi anmalarından dolayı son derece gurur ve sevinç duyduğunu belirtti.

Tüm Ardinolular adına Belediye Başkanı, anma mitingine teşriflerinden dolayı tüm HÖH yönetimine kalbi teşekkürlerini sundu.

Anma mitinginden önce Byal İzvor köyü imamı Arslan Hayrulla, Kazim Paşa ve tüm Bulgaristan süreci kurbanlarının ruhları için bir dua okudu.

Byal İzvor Hristo Smirnenski Lisesi öğrencileri, Öğretmen Sevilcan Alinder’in yönetiminde Kazim Paşa’nın anısına hazırlanan Türkçe şiirlerden oluşan şiir dinletisi sundular.

HÖH yönetimi ve konuklar, Kazim Paşa’nın anıt taşına çelenk ve çiçekler sundular. Törene katılan herkese yerli aşçı Mümün Cila’nın yönetiminde hazırlanan 30 kazan geleneksel pilav ikram edildi.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ISMAIL 2016-05-23 21:39:28
Butun Bulgaristandan parti uyelerini bindirmisler avtobuslara oraa buraa gezdiriyorlar,gorun bakin biz negadara buyuguz diyalla ha ha ha
haber 2016-05-24 13:46:46
Byal İzvor'un Türkçe isimini bilen varmıdır arkadaşlar var ise Kırcaalı habere gönderin
cevap 2016-05-25 12:38:59
valla haberde okumadıysan Byql ızvorun turkcesı Akpınar yazıyor

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS