Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber’in 10.Yılı Kutlaması

Kırcaali Haber’in 10.Yılı Kutlaması

30 Mayıs 2016

Bugün 30 Mayıs 2016 Kırcaali Haber gazetesinin yayın hayatına başlamasının 10. Yıldönümü sebebiyle küçük bir kutlama düzenlendi. Gazetenin ofisinde bu münasebetle özel yaptırılan bir yaş pasta kesildi. Kutlamaya katılan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Bölge Müftülüğü İrşat Bölümü Başkanı Sezer Sadulov, Rumeli Dergisi Genel Koordinatörü Yazar Mehmet Türker, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Başkanı şair ve yazar Durhan Ali, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği’nin yöneticilerinden Habibe Halilibrahim gazetenin ekibini onurlandırdılar.

Seni Medya Ltd. şirketinin yayınladığı Kırcaali Haber gazetesinin sahibi Müzekki Ahmet yaptığı konuşmasında şunları söyledi: ”Hepiniz hoş geldiniz! 2006 yılında tam 1 Mayıs günüydü. Kırcaali Haber gazetesini yayınlamaya başladık. Tabii ki, o zaman aradan 10 yıl geçer, gazetemiz artık 332. sayısına ulaşır, devamlı yayınlanır gibi bir düşüncemiz yoktu. Yine biz elimizden geldiğince Bulgaristan’da maalesef eksik olan Türkçe basını az da olsa canlandırmaya başladık. Bugün artık Kırcaali Haber gazetesi tam 10 yaşında. İlk başta aylık, daha sonra 6 yıldan beri de haftalık olarak kesintisiz gazetemiz her hafta, her Çarşamba okuyucularıyla buluşmaktadır. İnternet üzerinden günlük haberlerimiz yayınlanmakta. Gazetemizin üç yıl önce oluşturulan facebook sayfasının şu anda 13 binden fazla takipçisi var, Allah’a şükürler oslun! Bulgaristan Türkleri ile ilgili haber yapan sitelere bakarsak, takipçileri en fazla 2 bini geçmez. Çünkü biz her zaman gazete olarak doğruları yazmaya çalışıyoruz. Hiçbir dedikodu yayınlamıyoruz. Biz böyle olmuş değil, böyle oldu diyoruz. Belki anında haberi yayınlayamıyoruz, çünkü biz bunun tam olarak gerçek olduğunu araştırıp ondan sonra yayınlıyoruz. Ancak Bulgaristan’da ve dünyada bizi takip eden, bizi okuyan soydaşlarımızın bizden aldığı haberin yüzde 100 doğru ve gerçek olması gerekiyor. Şu anda okuyucularımızın ilgisi, devamlı bizi takip etmeleri bunu başardığımızı gösteriyor. Ben ilk başta 10 yıldır bu gazetede çalışanlara, emek verenlere, daha sonra bizlere destek veren tüm kurum, kuruluş, sponsorumuz, reklam verenimiz, hepsine teşekkür ediyorum ve onlara söz veriyorum ki bu gazete hiç durmadan biz sağ oldukça yayınlanmaya devam edecek. İyi ki varsınız diyorum, onların sayesinde okuyucularımızın sayesinde bu gazetenin de daha uzun ömürler yaşamasını diliyorum. 10 yıl içerisinde gazetemiz birkaç ödüle laik görüldü. Birkaç yıl önce Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanlığı tarafından Bulgaristan Müslümanlarının problemlerini yansıttığı için o zamanki Şura Başkanı Şabanali Ahmet bize güzel bir ödül sundu. Kırcaali Belediyesi’nin yanı sıra bir hafta önce de KIBATEK kurumu tarafından Türk Diline Hizmet Ödülü ile onurlandırıldık. Burası bizim ofisimiz küçük ama yeterli. Tabii ki, biz ofiste 7-8 saat çalışanlar değiliz, evimizde de 24 saat çalışanlarız”.

Kutlama töreni devamında facebook üzerinden canlı yayınlandı.

Ekibi bir demet çiçekle tebrik eden Kırcaali Haber Gazetesi Hukuk Danışmanı olan avukat ve yazar Mustafa Bayramali, “Önce gazetenin 10.yıldönümünü kutlar, Seni Medya Ltd. Şirketinin sahibi ve Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Müzekki Ahmet’e ve tüm ekibine uzun ömürler ve başarılar dilerim. Gazete çıkarma niyetini Müzekki Bey belki de ilk önce benimle paylaştı. Hatırlıyorum Ömer Lütfi Derneği’ne İbrahim Baltalı (ben de onunla o zaman tanıştım) ve İlhan Bey gelmişlerdi ve Müzekki Bey ile görüşmelerinden sonra ona “Ne yapacaksınız?” diye sordum. Müzekki Bey, “Site yapıyoruz, ondan sonra gazete yapacağız” dedi. Ona “Gazete yapmak kolay değil” dedim. “Ben bu işe meraklıyım, yapacağım” dedi. Ondan sonra da bizi topladı, burada olanlardan Durhan Ali ile ikimiz oradaydık. Yardım istedi bizden, biz de yardımımızı esirgemeyeceğimizi söyledik. Aramızdan bazıları “Sizin işiniz değil bu, bir, iki, beş kişiyle gazete çıkmaz” dediler. O gün bugün Kırcaali Haber gazetesi hem de doludizgin ve başarıyla 10 yaşını doldurdu. Şimdi Kırcaali Haber gazetesi gerçekten de Bulgaristan’da ve Balkanlarda isim yapmış bir gazete. Bulgaristan Türk basın tarihine bir göz atarsak Bulgaristan’da çok sayıda özel gazetelerin çıktığını görüyoruz, fakat bu kadar uzun ömürlü gazete, dergi Bulgaristan’da hiç çıkmamıştır. Ben Kırcaali Haber gazetesi ekibine sağlık, gazeteye daha nice 10-100 yıllar dilerim. Hiç olmazsa 20. yılında burada olanlarla hep birlikte olalım. Bulgaristan’da tek Türkçe gazete olan Kırcaali Haber gazetesini yaşatmalıyız, sahip çıkmalı, yardım etmeli ve arka dayak olmalıyız” diye ifade etti.

Yazar Mehmet Türker, “Türkiye’de Türk olmak çok kolay ama Türkiye’nin dışında Türk olmak bayağı meşakkatli bir şey ki benim kültürel hayatımda Kırcaali Haber’in emin olun ki, çok büyük yeri var. Çünkü biz memleketimizi, baba ocağını bırakıp terk etmişiz ve buranın hasretiyle, özlemiyle yanıp tutuşan insanlarız. Ben her gün Kırcaali Haber gazetesinin sitesine tıklayıp günde 3-4 defa açıp bakmazsam, sanki o gün bir eksiklik hissediyorum. Onun için tabii ki, elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Ben Müzekki Bey’i tebrik ediyorum. Daha nice 10 yıllara! Gerçekten bu işler hiç de kolay değil. Çünkü bu işin biraz da maddi yönü vardır ki, asla destek olmadan da olmaz. Ama en çok da sevindiğim işte Bulgaristan Türkünün Türkçesini, Bulgaristan Türklüğünü yaşatma davasında ben şu anda Bulgaristan’da Müzekki’nin üstüne bir başkasını tanımıyorum. İnşallah, bu gazete ebediyete kadar yaşar düşüncesiyle hepinize sağlık, huzur, mutluluklar dilerim” dedi.

Ardından söz alan Kırcaali Bölge Müftüsü ekibi şu sözlerle tebrik etti: “Müzekki Ahmet’in şahsında güzide ekibini 10 yıllık başarılı süreçten dolayı öncelikle tebrik ediyorum. Nicesi 10 yıllara diyorum. Gerçekten Kırcaali Haber sadece Kırcaali’mizin gazetesi değil, artık Bulgaristan Türklerinin sesi oldu. Milli ve manevi değerlerimiz noktasında hep beraber çalışıyoruz zaten. Bir taraftan tarih, kültür, Türkçemiz diyoruz, bir taraftan da şüphesiz ki evrensel dinimiz diyoruz. Dolayısıyla bütün bunları yansıtan ve bu doğrultuda erdem ile çalışan Kırcaali Haber gazetesi ekibini cani gönülden kutluyoruz. Bir ara internet ortamında yayınlarımız vardı. Ramazan dolayısıyla zaten yoğun çalışmalarımız olacak bunları ifade etmeye çalışacağız. Bütün bunlarla beraber erdemli çalışmalar devam ediyor. Az önce Müzekki Bey ifade etti, “Bazen haberleri geç yayınlıyoruz, ama sebebi araştırmak” dedi. Şüphesiz ki, Kuran-ı Kerim’de ”Biri bize haber getirdiği zaman onu araştırınız” buyuruyor Cenab-ı Hak.

Günümüzde maalesef insanlar yanlış haber getiren insanları dinleyerek, itibar ederek, kardeş kardeşe düşman olabildiğini, böylelikle aile huzursuzluğunun da yaşandığını görüyoruz. Kıracali Haber sosyal medyada 13 bin takipçiyi geçtiğini memnuniyetle öğreniyoruz ve bizi izleyen kardeşlerimizi sevgi ve muhabbetle selamlıyoruz. Günün anısına da öyle bir ricamız olsun, size getirilen haberleri araştırınız. Sağlıklı bilgi için Kırcaali Habere müracaat ediniz diyelim. Esen kalın, Allah’a emanet olun!”

Beyhan Mehmet, Bölge Müftlüğü adına gazeteye Bulgarca Kuranı Kerim Meali, Kur’an Yolu Meali kitabı, bir de anmalık eşya hediye etti.

Tebriklerden sonra Bölge Müftülüğü İrşat Bölümü Başkanı Sezer Sadulov, gazetenin geleceği için dua etti.

Daha sonra Müzekki Ahmet tüm ekibi pastayı kesmeye davet etti. Kutlamada pastadan başka ikramlar da vardı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mümin 2016-05-30 23:02:52
Yurtiçi ve yurtdışı türklerinin haber sitesi olan Kırcaalihaber'e upuzun bir yayın hayatı dileriz. Sağolun-varolun...
Mehmet Dönmez 2016-05-31 10:48:43
Bizlerin sesi olduğunuz için sağolun varolun. Başarıların devamını diliyorum. İyiki varsınız.
Melat Basarani 2016-05-31 12:55:39
Kircaali haber ve emek verip bizlere bu gururu yasatanlardan Allah razi olsun Nice uzun yayin hayati diliyor ve butun emekcilere Allah uzun ömurler versin.Saygilar sevgiler
ŞERİF 2016-05-31 16:19:55
Kırcaali Haberin 10. yayın yılı münasebetiyle başta genel yayın yönetmeni sn. Müzekki Ahmet bey olmak üzere tüm çalışanlarına, yazarlarına ve okuyucularına en içten dileklerimi sunuyorum. İzmir' de ikamet etmekteyim ama, sayenizde, her gün memleketin acısından, kıvancından, havasından, suyundan haberdar oluyorum. Yaptığınız işin dilimizin, kültürümüzün, ananelerimizin yaşatılması hususundaki önemini tarih kaydedecektir. Sağ olun, var olun. Saygılarımı sunuyorum.
KICAALİ'Lİ MÜMÜN 2016-05-31 17:11:34
BAŞARILI YAYINCILIĞINIZIN DEVAMINI DİLİYOR VE TÜM GAZETE ÇALIŞANLARINI KUTLUYORUM.SİZLERİN SAYESİNDE BULGARİSTAN'I DUYUYOR VE İŞİTİYORUZ. SAĞOLUN VAR OLUN.
Şeyin şeysi 2016-06-03 11:41:08
Kırcaali'li İvanova aferin sana, hep böyle sağa sola kutlamalar gönder sen, bu işlerin çok yararı dokunur. Vallayı bak! Kırcaali aberi duyuyor ve işitiyoruz diyesun, işitmekle duymak arasındaki farkı bize bir anlatıversen de gözlerimiz açılsaya baya. Lili İvanova bir tarafa Kırcaali'li İvanova başka bir tarafa. Vallayı bak!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS