Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Haziran 2020
HABERLER
BULGARİSTAN TÜRKLERİ, SERBESTÇE GÜNEY KIBRIS'A GEÇEBİLECEK

BULGARİSTAN TÜRKLERİ, SERBESTÇE GÜNEY KIBRIS'A GEÇEBİLECEK

05 Ocak 2007

KKTC'de yaşamakta olan Bulgaristan Türklerinin artık KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarından serbestçe Rum tarafına gidebilecekleri bildirildi.
Bulgaristan pasaportu hamili olanların da artık Avrupa vatandaşı olarak görüleceklerini ve bu nedenle, AB ülkeleri içerisinde hiçbir ön şart olmaksızın, serbest dolaşabileceklerini yazan Alithia gazetesinin yukarıdaki başlıkla manşetten verdiği haberine göre, Bulgaristan Türklerinin KKTC ile Güney Kıbrıs arasında dolaşıp dolaşamayacakları sorusu artık geçerliliğini yitirmiş görünüyor.
Gazete, KKTC'de yaşamakta olan Bulgaristan Türklerinin daha 4 gün öncesine kadar; Ada'ya Türkiye üzerinden, Ercan Havaalanı'ndan ve KKTC limanlarından giriş yaptıklarından dolayı Rum yönetimi tarafından "yasadışı yerleşik" görüldüğünü, ancak 1 Ocak itibarıyla Bulgaristan'ın AB üyesi olmasıyla KKTC ile Güney Kıbrıs arasında serbest dolaşım hakkını kazandıklarını kaydetti.
Bulgaristan Türklerinin, Bulgaristan vatandaşlığından dolayı bir Rum vatandaşı ile eşit haklara sahip olacağını yazan gazete, özetle şöyle devam etti:
"Bütün bunları Polis Genel Müdürlüğü de teyit etti. Bize söylediğine göre barikatlara; Bulgaristan ve Romanya vatandaşı olanların, nerede ikamet ettiklerine, Kıbrıs'a nereden geldiklerine, hangi havaalanından ve hangi limandan giriş yaptıklarına bakılmaksızın Kıbrıs Cumhuriyeti içerisinde serbest dolaşım hakkına sahip olanlar listesine alınması yönünde çok net ve kesin talimat verildi.
Kuzey Kıbrıs'ta bugün; komünist rejimden dolayı 1980'li yıllarda Bulgaristan'ı terk eden ve komünist rejimin yıkılmasından sonra geri dönmeyip Kıbrıs'ta yaşamayı tercih eden 2 binin üzerinde Bulgaristan Türkü yaşıyor ve çalışıyor. Bulgaristan Türkleri Kıbrıs'a Türkiye üzerinden geldiler."
Tahir'in demeci
Bulgaristan - Türk Kültür Derneği Sözcüsü Osman Tahir, Cyprus Mail isimli İngilizce gazeteye yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'ndan; 1 Ocak 2007 itibarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti hükümranlığının tamamında serbestçe dolaşabilme hakkına sahip oldukları teyidini aldıklarını açıkladı.
Tahir, ancak bütün girişimlerine rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Bulgaristan Türklerinin serbest dolaşımına izin verip vermeyeceği konusunda çekinceli olduğunu söyledi.
Bulgaristan Türklerinin sözcüsü, nihayetinde, Kıbrıs içerisinde serbest dolaşmalarına izin verip vermeyeceği konusunda, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik açık eleştirilerde bulundu ve 'Kıbrıs hükümeti, yasaları kendine göre yorumluyor ve dolayısıyla bekleyeceğiz ve ne olacağını göreceğiz' dedi.
Rum Hükümet Sözcüsü Hristodulos Paşardis, konuyu yorumlaması istendiğinde; konuya ilişkin hiçbir yorumda bulunmadı, ancak Bulgaristan Türklerinin oy kullanmak maksadıyla 2005'teki geçişleri konusunda ısrarla; 'Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca bütün Bulgaristan vatandaşlarının Kıbrıs'ta serbest dolaşım hakkına sahip olduklarını, o zamanlar (2005'te) üçüncü ülke vatandaşı olarak görülmelerine rağmen Bulgaristan vatandaşlarının; Kıbrıs Cumhuriyeti'ne giriş için vize alması gerekmeyenler kategorisinde oldukları' tezini savundu."
Rum sözcünün değerlendirmesi
Politis gazetesi de haberi, "Bulgaristan Türklerine Kapılar Açılıyor - Yasadışı Olarak Kuzey Kıbrıs'a Geldiler ve Giriş Hakkı Kazandılar" başlığıyla manşete çıkardı. Gazete, Rum sözcünün "Yasa uyarınca, giriş yapmalarını artık reddedemeyiz" sözlerini öne çıkardı.
Gazeteye göre, Rum Yönetimi Sözcüsü Paşardis bu gazeteye yaptığı açıklamada, Avrupa vatandaşlarının serbest dolaşımları ve serbest ikametlerine (2003) ilişkin yasa uyarınca; Bulgaristan pasaportu taşıyan kişilerin Güney Kıbrıs'a giriş yapmalarının artık kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
Paşardis, "Kuzey Kıbrıs'ta ikamet etmekte olan bir miktar Bulgaristan pasaportu hamili var. Özgür bölgelere gelip çalışmak isterlerse, engellenmelerinin yolu yoktur" dedi.
Gazete, kısa süre önce Bulgaristan'da seçimlerin yapıldığı 2005'de; KKTC'de yaşamakta olan çok sayıda Bulgaristan Türkü'nün KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarından toplu şekilde geçip Rum tarafındaki Bulgaristan Büyükelçiliği'nde kurulan sandıklarda oy kullanmak istediğini hatırlattı. Rum yönetiminin o zaman bu kişilerin Rum tarafına geçmelerini kabul etmediğini hatırlatan gazete, KKTC'de yaşamakta olan Bulgaristan Türklerinin çoğunluğunun Müslüman olduğunu ve Bulgarcanın dışında Türkçe de konuştuklarını kaydetti.
Politis gazetesi, Rum güvenlik makamlarının verdiği bilgiye dayanarak; Ocak ayının ilk günlerinde KKTC'de yaşamakta olan Bulgaristan Türklerinin Rum tarafına geçme girişiminde bulunmadıklarını haberine ekledi.
Bulgaristan'dan Rum'a destek
Fileleftheros gazetesi, "Kleanthus: Kıbrıs Sorununda Bulgaristan'dan Destek" başlıklı haberinde, Rum Meclisi Avrupa Konuları Komitesi Başkanı ve DİKO Başkanı Nikos Kleanthus'un; Bulgaristan'ın AB üyeliği dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılmak için gittiği Sofya'da; Bulgaristan Dışişleri Bakanı İivailo Kalfin'le; Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler ve AB çerçevesinde Güney Kıbrıs-Bulgaristan işbirliği konusunu görüştüğünü bildirdi.
Gazeteye göre Kleanthus, Bulgaristan Dışişleri Bakanı'na "Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasını arzu ettiği" iddiasıyla, "Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri" aktardı. Kleanthus, "Türkiye, AB'ye yönelik taahhütlerde bulundu. Ankara Protokolü'nü onaylayarak hayata geçirmek ve Kıbrıs Cumhuriyeti de dâhil olmak üzere bütün üye ülkelerle ikili ilişkilerini normalleştirmek zorundadır" dedi.
Kalfin de, ülkesinin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki çabaları anladığını ve desteklediğini söyledi.

Kaynak: KIBRIS GAZETESİ YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS