Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Noçevo yakınındaki Trak tapınaklarına turistlerin ilgisi gittikçe artıyor

Noçevo yakınındaki Trak tapınaklarına turistlerin ilgisi gittikçe artıyor

12 Temmuz 2016

Çernooçene’nin (Yeni Pazar) Noçevo (Taşlık) köyü yakınındaki Trak Tapınağı’na yaz aylarında ilgi gösteren turistlerin sayısının gittikçe arttığını gözlemleniyor.

Bu tapınak sosyal paylaşım ağların gelişimi sayesinde Traklardan kalan mirasa ilgi duyanlar arasında gitgide büyük popülarite kazanıyor. Traklardan kalan mirasa ilgi duyanlar, Facebook sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla organize olunarak 15-20’şer kişilik gruplar halinde bu yeri ziyaret ediyorlar. Yerliler, turistlerin geceleyin ateş yakıp, tapınağın yanına kurdukları çadırlarda gecelediklerini anlatıyorlar.

Traklar’a ait ilk tapınak yeri Noçevo köyünün Eminçauşlar Mahallesi yakınında bulunan Parmak Kaya Trak Tapınağı’dır. Trapez biçiminde nişlerin oyulduğu, erkeklik organının sembolü ve küçük çift rahimli bir mağara bulunan büyük bir taş kütlesidir. Mağara yarasalarla doludur.

Noçevo köyü yakınındaki ikinci Trak Tapınağı, bir sürü trapez biçiminde nişlerin oyulduğu, kaya havuzları, mağaralar, şarapana, insan yüzleri, hayvanlar ve başka şeyleri andıran ilginç kaya oluşumları bulunan büyük bir taş kütlesidir. Bu yer Yaratılış Vadisi olarak bilinir. Eski Trakların gizemini seven herkes onlar gibi günümüzde de onların gizemini yaşayabilir.

İyi korunmuş olan trapez biçiminde oyulmuş nişler ve birkaç kemer biçiminde kuru mağara dikkati çekiyor. Taşlık Mağarası böyle bir mağaradır. Girişinde iyi korunmuş birkaç oyuk bulunuyor. Buradan yerlilerin Uludere adını verdikleri dere vadisine açılan manzara inanılmaz güzelliktedir.

Başka bir taş kütlesinde bulunan ikinci mağara Kocain adını taşıyor. Bu mağaranın çevresinde de bir sürü eski tesislere ve taş oymalara rastlanıyor. Yerliler, her bir belirgin kayaya Koç, Körkafa, Köpek, İnsan Yüzü gibi isimler vermişlerdir.

Köyün doğusunda bir çayırda iki kayaya oyulmuş şarapanalar (şaraphaneler) bulunuyor. Bugün de mezar taşlarının görülebileceği eski Noçevo Mezarlığı da onların yakınında bulunuyor. Bu şarapanaların eski zamanlarda şarap imalatı ve çeşitli dini ayinlerin gerçekleştirilmesinde kullanıldığı sanılıyor.

Birbirine yaklaşık 200 metre mesafede bulunan bu tesislerin birisi, iki havuzu ve oluklarıyla birlikte oldukça iyi korunmuş haldedir.

İkinci şarapana da korunmuş ve etkileyici boyuttadır. Çapı yaklaşık 180 santimetre olan daire şeklindedir. Dibine doğru konik biçimde oyulmuş bu şarapananın derinliği 30 santimetredir.

Kaynak: İsmet İSMAİL


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


faik şentürk 2017-08-16 23:35:49
ben bu mağaraları içinde keçilerimle birlikte yaşadığım günler çok oldu.o bahsettiğiniz şarapanalardan bir çömler altın çıkardığını yaşlı lardan duymuştum.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS