Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2017
HABERLER » Dünya
2. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı Kırgızistan’da gerçekleştirilecek

2. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı Kırgızistan’da gerçekleştirilecek

15 Temmuz 2016

Kırcaali’yi ziyarett bulunan”Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları“ projesinin koordinatörü Türkiye Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlkokul Bölümü Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay, Kırgızistan‘da yapılacak 2. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı ile ilgili gazetemize bilgi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay, şu ifadeleri kullandı: “Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neslihan Bay ile beraber kurultayın eşbaşkanıyız ve kurultayı ikimiz düzenliyoruz. Bu kurultayı Balkanlara ve buradaki araştırmacılara, öğretmenlere ve oyun ve oyuncak üzerine yazarlara, diğer bilim insanlarına duyuralım istiyoruz. Bu yılki kurultayın teması “Kültürel Kimliğin Gelişiminde Oyun ve Oyuncakların rolü”. Biz geçen yıl 14-17 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olarak 1. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı’nı gerçekleştirdik. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi’nde biz bu kurultayı gerçekleştirirken de tabii ki, TİKA, Yurt Dışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜKSOY, Türk Akademisi gibi tüm kurumlar bize destek sağladı. Bu destekleri için hepsine buradan teşekkür ediyoruz. Bu kurultaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde devam ettik ve tüm Türk dünyasından 120 civarında uluslararası katılımcı geldi. Türkiye’den de katılımcılar oldu. Toplamda 600 katılımcıyla, 270 bildiriyle gerçekleştirdik. Ve biz bu kurultayın 920 sayfalık metin kitabını yayınladık. Bu kitap elektronik ortamda bulunabilir. Kurultay web sayfamız: http://tudcook.com/en/tudcook-2/. Biz geçen yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz kurultayda şöyle bir karar aldık: Her yıl Türkiye’de olmasın, Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı ise, “Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları“ projesi ise, tüm Türk dünyasını kucaklayan ve tüm Türk dünyasında bu etkinlikleri kademeli olarak sürdürelim istedik”.

Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı Eşbaşkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay, gelecek kurultayla ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl şöyle bir karar aldık, ikincisine Kırgızistan talip oldu. İkinci kurultayımızı Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştireceğiz. İkinci kurultayımız 4-7 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. İkincisi Kırgızistan’da, üçüncüsü Astana’da, dördüncüsü Bakü’de, belki beşincisi Ulan Batur’da Moğolistan’da olacak. Altıncısı belki Bulgaristan’da olacak, Macaristan’da olur. Tüm Türk dünyası ve tüm Türk illeri, dünyada nerede Türk yaşıyorsa biz bu kurultayımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Şimdiye kadar bu ikinci kurultayımıza 350 civarında bildiri geldi. Türkiye’den yaklaşık 300 kişi katılacak. Bu yıl da kurultayımıza yine 500-600 katılımcı bekliyoruz. Tabii ki, kurultayımızda Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bilimsel aktivitelerin yanında sosyal programlarımız da olacak. Biz akademik çalışmaların yanında bir de Türk illerine gittiğimiz zaman kardeşlerimizle tanışıp kaynaşmamız ve gittiğimiz her ülkenin oranın kültürünü, tarihini, oranın sosyolojik yapısını öğrenmek adına Kırgızistan’ın başkentine yakın bir yerde Tanrı Dağları’na gezimiz olacak. Rektörümüz bizi Tanrı Dağları’nda ağırlayacak, orada ata bineceğiz, kımız içeceğiz, Kırgız aydınlarının defnedildiği Ata-Beyit’e gideceğiz, ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret edeceğiz, Balasagun’a gideceğiz. Aynı zamanda Kazakisatan’ın eski başkenti Almatı turumuz da olacak. Ondan sonra Cengiz Aytmatov’un “Beyaz Gemi” diye yazdığı bir romanı vardı, Işık Gölü ziyaret edeceğiz”.

Son olarak şunları dile getirdi: “Bu çerçevede sizin aracılığınızla Bulgaristan’daki akademisyenleri, öğretmenleri, kitap yazarlarını, oyuncak ustalarını da kurultayımıza davet ediyoruz. Gelip katılırlarsa bizi memnun ederler. Bütün Balkanlardaki kardeşlerimizi kurultaya davet ediyoruz. Kurultayımız yine tekrar ediyorum, 4-7 Ekim 2016 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi işbirliği çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Kurultayla ilgili tam metin kitaplarımız, bilim kurullarımız ve bilim kurulumuz yaklaşık 155 kişiden oluşuyor. Tüm Türk dünyasından akademisyenlerin yer aldığı bir bilim kurulu”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 1515


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign