Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Mavi Bölge denilen kısa süreli araç park alanları oluşturulacak

Kırcaali’de Mavi Bölge denilen kısa süreli araç park alanları oluşturulacak

15 Temmuz 2016

Kırcaali Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda Trafik Faaliyetleri ve Güvenli Trafiği Düzenleme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin teklifin kabul etmesiyle Kırcaali’nin merkez kesiminde yoğun trafiğin ve araç park etmenin sınırlandırılması için Mavi Bölge olarak adlandırılan kısa süreli araç park alanları oluşturulacak.

Mavi Bölge uygulamasına geçilmesi için temel neden olarak şehrin merkez kısmında otopark sıkıntısı yaşandığı ve otopark sıkıntısı otomobillerin sayısında artışın kalıcı bir eğilim olmasından dolayı daha da büyüyeceği belirtildi.

Mavi Bölge’nin kapsayacağı alan yol ağının analizinden sonra belirlendiği açıklandı. Şehrin merkez kısmında bulunan 8 sokak ve 2 bulvar Mavi Bölge kapsamına giriyor ve bu alanlar 500 park yeri oluşturma imkanı sunuyor.

Trafik Faaliyetleri ve Güvenli Trafiği Düzenleme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin teklifte otopark ücreti, mevcut adrese göre abonelik ücreti ve denetim biçimleri de belirtiliyor.

Katma Değer Vergisi ile birlikte saat başına otopark ücretinin 1 leva olması öngörülüyor. Mavi Bölge’nin kapsadığı alanda ticari yapılara sahip olan şirketler veya banka kurumları için aylıktan yıllık aboneliğe kadar abonelik imkanı sunuluyor. Mavi Bölge’nin kapsadığı alanda konut sahibi olan vatandaşların kısa süreli araç park etmek için yıllık ücret ödemeleri öngörülüyor.

Teklifin görüşüldüğü sırada Kırcaali’nin merkez kesiminde ücretli otopark bölgesi oluşturulmasının nedeninin bir kısmı trafik kurallarını ihlal eden yoğun trafiğin ve araç park etmenin sınırlandırılması olduğu belirtildi.

Yönetmelikte değişiklikler ve ilaveler yapılmasına ilişkin teklifle ilgili Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Grubu Başkanı Ognyan İvanov, Reform Blok Grubu Başkanı Radoslav Milev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Grubu Başkanı Muharrem Muharrem ve HÖH Grubu Üyesi olan Ulaştırma, Trafik Güvenliği ve Haberleşme Komisyon Başkanı Mümün Emin görüş beyan ettiler. Onların çoğu yönetmelikte yapılacak değişikliklerle ilgili daha geniş kapsamlı kamuoyu tartışması yapılmasının gerekli olduğu fikrinde birleştiler.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, kamuoyu tartışması yapılması sözünü vererek, yönetmelikte yapılan değişikliklerin izah edilmesi ve vatandaşların fikirlerinin alınması üzere ayrı ayrı bölgelerde görüşmeler düzenlemesini teklif etti. Teklifle ilgili oluşturulan çalışma grubunun, Mavi Bölge uygulamasına geçildiğinde hataların önlenmesi için böyle uygulamada bulunan ülkede başka belediyelerle deneyim alış verişinde bulunmasının iyi olacağını söyledi.

Oturum sırasında Mavi Bölge uygulamasına ilişkin faaliyetlerin yerine getirilmesini ve yönetmelikte yapılan değişikliklerin denetiminin kimin tarafından yapılacağının henüz belli olmadığı, fakat bunun özel veya belediyeye ait bir şirket tarafından da yapılabileceği anlaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS