Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ağustos 2019
HABERLER » Kırcaali
Prof. Dr. Ana Radunçeva: “Sırnitsa köyüne yakın Yılan Tapınağı, Stonehenge Anıtı ile kıyaslanabilir”

Prof. Dr. Ana Radunçeva: “Sırnitsa köyüne yakın Yılan Tapınağı, Stonehenge Anıtı ile kıyaslanabilir”

19 Temmuz 2016

Haskovo İline bağlı ulusal tatil yeri olan Mineralni Bani (Meriçler) ilçe merkezinde Bulgaria Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında kadim tarih uzmanı ve ünlü Bulgar arkeoloğu Prof. Dr. Ana Radunçeva, Sırnitsa (Sarnıç) köyü yakınındaki Yılan Tapınağı ile ilgili, “Sırnitsa köyünün üst tarafında bulunan taş kütlelerindeki yılan şeklinde olan kaya oluşumları, kesinlikle doğa harikası değil, burada el emeği var. Yılan figürleri yabancılara karşı bir nevi güvenlik halkası oluşturuyor. Bu insanların toplumu ikiliymiş-laik iktidar olmasına rağmen gerçek hükümdarlar putperest rahiplermiş” diye bildirdi.

Prof. Dr. Radunçeva’nın ifadelerine göre Yılan Tapınağı, Birleşik Krallık’ta bulunan Stonehenge Anıtı ile kıyaslanabilecek turistik potansiyele sahip ve her bir durumda bu tapınak dünya ve Avrupa düzeyinde arkeolojik bir değer.

Prof. Dr. Radunçeva’nın ifadelerine göre Sırnitsa yakınındaki Yılan Tapınağı, Rodop Dağları’nda bulunan sayısı 250’yi aşan benzeri kültürel abidelerin bir parçasıdır. Arkeolog, kayalara yapılan bu figürlerin benzerlerinin Anadolu’da efsanevi Antioch (Antakya) şehrinde yapılan kazılarda elde edilen eserlerde görüldüğünü söyledi. Yılan başlı kadın figürü ve tahta oturmuş dev bir yılan figürü gibi orada da farklı görüntülerde yılan figürleri bulunmuştur. Buna benzer tapınaklar İtalya, İspanya ve tüm Akdeniz boyunda bulunuyor. Prof. Dr. Radunçeva, “Sırnitsa yakınındaki bu kültürel abideyi inşa eden kişiler son derece gelişmiş bir topluma aittirler. Bu toplum Milattan Önce 4. asırda kaybolmuştur” dedi. Tarihçinin ifadelerine göre ikinci asırda gök küresi değişikliğe uğruyor ve Yılan Tapınağı’nı yaratanlar yıldızların peşine düşüyorlar. Prof. Dr. Radunçeva,”Böylece onlar belirli bir dönemde buradan göç ediyorlar. Buraya Anadolu topraklarından gelen bu insanlar 2.asırdan sonra tekrar güneye göç ediyorlar ve Yunanistan’dan Mısır’a geçiyorlar ve oradan da tekrar Anadolu topraklarına gidiyorlar” diye düşünüyor. Yıldızlı gökyüzünün taslağını takip eden göçebe bir ırka ait son derece gelişmiş bir toplumun söz konusu olduğunu söyleyen tarihçi, “Onlar son derece iyi denizcilermiş. Akdeniz’deki neredeyse tüm adalarda bulunan tapınaklar bunun işaretidir” dedi.

Prof. Dr. Radunçeva’nın teorisine göre kadim yüksek gelişmiş göçmenler yerel halkla karışmıştır. Daha sonra bu toprakları mesken eden Traklar bazı tapınakları kullanmaya başlıyor. Daha sonraki devirde bu topraklarda Hıristiyanlara ait kiliseler de inşa ediliyor. Tapınak yerleri yaşamak için uygun değilmiş, fakat askeri açıdan stratejik konumda oldukları için çoğunda gözlem noktaları oluşturulup, askeri kaleler inşa ediliyormuş.
Yılan Tapınağı ile ilgili daha detaylı veriler ve daha derin sonuçlar sonbaharda ağaçların yaprakları düşünce taş kütleleri daha iyi göründüğü zaman ve yamaçlarda arkeolojik incelemeler yapıldıktan sonra elde edilebilir.

Şimdi yılan figürleri sadece havadan görülebiliyor, kaya tapınağının resimleri ise haziran ayının başında drone ile çekildi. Drone fotoğrafları Stara Zagora’dan İvan Manuilov yaptı. Geziyi düzenleyen Paulina Mihova, Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender’e desteği için teşekkür etti.

Ayrıca Mihova, araştırmanın sponsoru Credit YES Şirketi’ne ve destekte bulunan Bulgaria Oteli ve Olympia-Roxanne Oteli’ne de teşekkür etti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1942


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS