Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Eğitim
Öğrenciler ile firmalar arasında bağlantı kuracak bir online sistem kurulacak

Öğrenciler ile firmalar arasında bağlantı kuracak bir online sistem kurulacak

26 Ağustos 2016

Eğitim ve Bilim Bakanlığı işgücü piyasası ile öğrenciler arasında bağlantı kurulması üzere online bir sistem kuracak. Bu amaçla 2015 yılından beri var olan Öğrencilere Kariyer Rehberliği Portalı’nda “Okul-İşgücü Piyasası” modülü oluşturulacak.

Ağustos ayında yapılan ihale duyurusuna göre online sistemin kurulması katma değer vergisi olmaksızın, 432 480 levaya mal olacak. İhaleye başvuru dilekçeleri 27 Eylül 2016 tarihine kadar verilebilir.

Sistemin 31 Aralık 2017 tarihinde “Okul Eğitiminde Kariyer Rehberliği Sistemi” projesi tamamlandığı zaman kullanıma hazır olması gerekiyor. Proje, Akıllı Büyüme İçin Bilim ve Eğitim Operasyonel Programı’nca finanse ediliyor.

Sistemin amacı okulunu bitiren gençlerin, eğitim gördükleri veya ikamet ettikleri bölgede aldıkları mesleki veya genel eğitime uygun daha kolay iş bulmalarına yardımcı olmaktır. Bunun olabilmesi için her bir bölgede firmaların detaylı bir biçimde araştırılması ve online sisteme onlar hakkında bilgiler yüklenmesi gerekir. Stratejik öncelikli alanlar, yapısal işletmeler, ayrı ayrı sektörlerde faaliyet yürüten işletmeler, işçi maaşları, istihdam verileri ve pozisyon gereklilikleri ile birlikte iş ilanlarına ilişkin bilgilere yer verilmelidir.

Öte yandan liseliler de portalda öz geçmişleri ve ilgi alanlarına ilişkin bilgiler yükleyebilecekleri kendi profillerini oluşturabilecekler. Gerek firmaların, gerekse öğrencilerin aralarında bağlantı kuracak danışmanlara erişimleri olacak. Bu kişiler firmalara en uygun kadroları bulmasına, iş arayanlara ise en uygun firmaları bulmalarına yardımcı olacaklar. Danışmanlar, öğrencilere iş görüşmelerinde nasıl başarılı olmaları için tavsiyelerde bulunacaklar.

15 yaşından büyük olan öğrenciler, birinci kademe liseyi (10.sınıfı) veya ikinci kademe liseyi (12.sınıfı ) bitirmişseler, mevsimlik işte çalışabilecekleri gibi sürekli bir işte de çalışabilecekler.

Online sistem çalışma mevzuatı kapsamındaki çalışanların yasal hak ve sorumluluklarına ilişkin bilgiler de içerecek.

Sistem sürekli iş ilanlarına ilişkin güncel bilgiler sunacak.

Bundan başka sistem işverenler ve öğrenciler arasında online iletişim imkanının yanı sıra öz eğitim platformları ve elektronik öz değerlendirme testleri de sunacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1327


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign