Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaalili çocuklar, Çocuk, Ebeveynler ve Öğretmenler İçin Sağlık Okulu’na katıldı

Kırcaalili çocuklar, Çocuk, Ebeveynler ve Öğretmenler İçin Sağlık Okulu’na katıldı

05 Eylül 2016

Bu yıl Albena Tatil Kompleksi’nde dördüncüsü düzenlenen Çocuk, Ebeveynler ve Öğretmenler İçin Sağlık Okulu’na konuk olan Avrupa Beslenme Bilimleri Akademisi yönetiminde yer alan Doç. Dr. Svetoslav Haciev, “Bulgaristan’da çocuklar şişmanlama (obezite) bakımından Avrupa’da beşinci sırada bulunuyor” diye bildirdi. Sağlık Okulu, Bulgaristan Obezite ve İlişkili Hastalıkları İnceleme Derneği, Bulgaristan Bilimler ve Sanatlar Akademisi ve Albena Tatil Kompleksi tarafından Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva’nın himayesi altında gerçekleşiyor. Bu yılki Çocuk, Ebeveynler ve Öğretmenler İçin Sağlık Okulu’na Sofya ve Kırcaali’den 70 çocuk, ebeveynler ve öğretmenler katılıyor.

Bu girişim diyet ve egzersizlerin doğru kombinasyonuyla sağlanan sağlıklı yaşam tarzı fikrinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Doç. Dr. Haciev’in ifadesine göre çabalar obezite, şeker hastalığı ve kalp ve damar hastalıkları gibi uygarlık hastalıklarının önlenmesine yönelik olmalıdır. Hastalığın önlenmesine daha ergenlikten önce yağ hücrelerinin oluşturulduğu ve sayısının sabitlendiği erken çocukluk döneminde başlanılması gerekiyor.

Haciev, “Bir organizmanın gelişiminde hamile kalınmasından ikinci yılına kadar ilk bin gününde dikkat edilmesi önemli” diye belirtti. Bu demektir ki, hamile bir kadının beslenmesi de önem arz ediyor.

Doç. Dr. Haciev’e göre geçen asrın 30’lu yıllarında beslenmenin özelliklerini taşıyan Balkan diyetine bel bağlanılması gerektiğini belirterek, “Beslenmeyle ilgili geleneklerin canlandırılması önemli. Bu, Bulgaristan turizmi için de büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS