Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Gazeteciler Birliği, ulusal toplu iş sözleşmesi yapılmasını ısrar ediyor

Bulgaristan Gazeteciler Birliği, ulusal toplu iş sözleşmesi yapılmasını ısrar ediyor

08 Eylül 2016

Bulgaristan Gazeteciler Birliği (SBJ) düzenlediği basın toplantısında 43.Halk Meclisi Kültür ve Medya Komisyonu’na yasal girişimlerde bulunması üzere bir sürü teklifler sunduğunu duyurdu. Gazetecilik emeğinin korunması ve basın özgürlüğüne ilişkin bu tekliflerin,19 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen SBJ Yönetim Kurulu oturumunda ele alınıp kabul edildiği açıklandı.

SBJ Yönetim Kurulu Başkanı Snejana Todorova, “Bizler Bulgaristan’daki medya ortamından endişeliyiz. Ülkemizin 113 sıraya düşmesi bu bozulmanın göstergesidir. Basının rolünün indirgenmesi manevi ve maddi çöküş yaşayan gazetecilik mesleğini olumsuz etkiliyor. Gazetecilerin birer PR, propagandacı veya reklamcılara dönüştüğü mesleğin gizli bir şekilde değişimi yapıldığı olaylar gittikçe artıyor” diye belirtti.

SBJ Yönetim Kurulu Başkanı’nın ifadelerine göre SBJ sayısız kere gazetecilerin haklarının korunması amacıyla toplu iş sözleşmesi yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu altını çizmiştir. Snejana Todorova, “Ne yazık ki, şu ana kadar böyle bir sözleşme yapanlar sadece Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) ve Bulgaristan Telegraf Ajansı’dır (BTA). SBJ, devletin Çalışma Kodeksi doğrultusunda bu mesleğin çağdaş demokratik toplumda özel rolünü tanıyan gazetecilere ilişkin çerçeve toplu iş sözleşmesi yapılmasını zorunlu kılmasını ısrar ediyor” diye kesin bir dille ifade etti.

SBJ, 43.Halk Meclisi Kültür ve Medya Komisyonu’na devletin gazeteciliği ikinci sınıf meslek olarak tanımasına yönelik adımlar atmasını teklif ediyor. Yasal girişimlere ilişkin tekliflerde özellikle medyaların devlet tarafından sübvanse edilmesinin denetimine ve AB fonlarından desteklenen programlar ve projeler kapsamında sağlanan kaynakların yönetimine dikkat çekiliyor. Çünkü günümüzdeki koşullarda toplumla medyalar arasındaki mali bağlantıyı ancak kamu kurumları koruyabilir.

SBJ, yasal girişimlerde bulunulması üzere komisyona sunduğu teklifler görüşülecek, tamamlanacak, hukuki açıdan eksikler giderilecek. SBJ, yaptığı tekliflerle ilgili basın camiasının fikirlerini paylaşmasını bekliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS