Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Povet köyündeki yeni caminin açılışı yapıldı

Povet köyündeki yeni caminin açılışı yapıldı

11 Eylül 2016

Kırcaali’nin Povet (Oruzlar) köyünde yeni inşa edilen caminin resmi açılışı yapıldı.

Açılışa katılan konuklar arasında HÖH Milletvekilleri Mustafa Ahmet, Ayhan Etem, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf, Belediye Meclis Üyeleri yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Povet köyü muhtarı Şaban Mümün, “Bugün Povet köyünün en değerli günüdür, çünkü camimizin açılış günüdür. Burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu caminin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bazıları bağışlarla, bazıları da alnının teriyle yardım edenlererden ve yardım edemeyenlerden Allah razı olsun. İnşallah camimiz hiç bir zaman cemaatsiz kalmaz” diye ifade etti.

HÖH Milletvekili Ayhan Etem, yeni caminin tüm halka hayırlı olmasını ve hiçbir zaman cemaatsiz kalmamasını, camide olduğu gibi her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olunmasını diledi.

HÖH Milletvekili Mustafa Ahmet, konuşmasında “Yıllardır buralara geldiğimizde köyün bir eksiği olduğunu ve yeni bir cami yapılmasını dile getirdiniz. Allah nasip kısmet etti, bugün yeni camimizin açılışını yapıyoruz. Çok önemli bir günde caminin açılışını yapıyoruz. Bugün Kurban Bayramının arife günüdür ve Allah Oruzlar halkının dualarını en güzel şekilde kabul eder. Oruzlar halkı olarak birlik ve beraberlik içinde geleceğimizi hep beraber kuracağız” dedi.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi: “Bugün artık Oruzlar köyümüzün yakışığı geldi. Tüm bölge köylerimizde olduğu gibi bizlerin arzusu bu köyün de camisi olmasıydı ve inşallah en yakın zamanda caminin dış cephesi ve minaresi de yapılır. Son 12 yıl içerisinde Kırcaali’nin çevre köylerinde 12 yeni cami inşa ettik. Biz Müslüman yaşayan her köyde cami olmasını istiyoruz ve bunun için gereğini yapıyoruz. Camilerimiz halk tarafından toplanan yardımlarla ve aynı zamanda belediyemizin ve etrafında çalışan arkadaşlarımızın, milletvekillerinin ve meclis üyelerinin desteği ile yapılmaktadır. Yakın zamanda da yakın bir köyde bir yeni caminin daha açılışını yapacağız. Camiler halkımızı bir araya toplayan Allah’ın bir mekanıdır. Bizim gayret ettiğimiz tek bir şey vardır o da halkımızın birliğini ve beraberliğini sağlamaktır.”

Caminin hayırlı olması için Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf dualar okudu.

Kurdele kesiminden sonra camiye geçen halk, Kırcaali imamlarının okuduğu mevlidi şerifi dinlediler.

Köy muhtar Şaban Mümün, Kırcaali Haber Gazetesi için şunları belirtti: “Bugün açılışı yapılan camimiz, eski bir caminin yerine kuruldu. Camimizin inşaatında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’in yanı sıra, Kırcaali HÖH Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Mollahasan’a, Meclis Üyesi Muharrem Muharrem’e, Avrupa’da ve Türkiye’de yaşayan köydeşlerimize ve komşularımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ancak camimiz tam olarak bitmiş değil, dış cephesi, minaresi ve apteshanesini de bundan sonra gelecek desteklerle inşallah onları da tamamlayacağız.”


Kaynak: Sebahat NECİB


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS