Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Kurban Bayramı coşkusu

Kırcaali’de Kurban Bayramı coşkusu

12 Eylül 2016

Müslüman alemi Kurban Bayramına kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah ülkede Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde de mübarek kurban bayramı coşkuyla karşılandı. Yüzlerce Müslüman Türk, bayram namazını eda etmek üzere Kırcaali Merkez Camii’ne akın ettiler. Bu bayramda da cami dolup taştı. Cemaatin yarısı bayram namazını cami avlusunda eda etmek zorunda kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy beraberinde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Filibe Din Hizmetleri ve Kültür Ataşesi Metin Akbaş bayram namazını Kırcaali merkez camide kıldılar.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, HÖH Milletvekili Ayhan Etem, HÖH Kırcaali İlçe Başkanı Mümün Ali, Kırcaali Belediye Meclis üyeleri bayram namazını Kırcaali cemaati ile birlikte kıldılar.

Saat 06.15’te Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet tarafından kıldırılan sabah namazının ardından Kuran okundu, tövbe ve istiğfar edildi. Daha sonra Bölge Müftüsü bayram namazına kadar yaklaşık yarım saat cemaate günün anlam ve önemine binaen coşkulu bir vaaz ve nasihatte bulundu. Ardından cemaate hitap eden T.C. Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, herkesin Kurban Bayramı’nı tebrik etti. Bayram namazını kıldıran Merkez Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah, namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 7.35’te müminler namaza saf tuttular. Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah’ın bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi.

Namazdan sonra bayramlaşmaya geçildi. Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek,Kurban Bayramı’nı kutlayıp birbirlerine güzel dileklerde bulundular. Böylece küs olanlar bayram vesilesiyle barıştılar. Bayramlaşma geleneğinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısında müminlerin çıkmasını beklediler. Cami kapısı önünde iki kişi ise, bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını topladılar.
Birbirleriyle bayramlaştıktan sonra Müslümanlar hazırladıkları kurbanlık hayvanları kesmek üzere evlerine gittiler.

Müh. Azis, cami avlusuna gelen basın mensuplarına şunları söyledi: ”Bugün her bayramda olduğu gibi büyüklerin ellerini öpüp, onlara karşı işlemiş olduğumuz hatalardan dolayı af dileyeceğiz. Özellikle Kırcaali’de bayram birlikte kutlandığı zaman güzel. Bu bayramı da Kırcaali’de ailelerimizin yanı sıra Hıristiyan kardeşlerimizle de birlikte kutlayacağız. Bu defa da Kırcaali’de bayramlarımızı birlikte kutladığımızı göstereceğiz. Böylece hoşgörü, komşuluk ve bir arada barış içinde yaşama örneği olmaya devam edeceğiz. Herkesin bayramı kutlu olsun!”.

Daha sonra müftülükte Kırcaali Haber Gazetesine konuşan T.C. Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutlayarak şunları dile getirdi: “Bulgaristan’daki tüm soydaşlarımızın, vatandaşların, dost ve kardeş Bulgaristan halkının, tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Sayın Büyükelçim ve şahsım adına Bulgaristan’daki soydaşlarımıza, vatandaşlarımıza esenlikler dileklerimi bu vesileyle sunmak istiyorum. Kurban Bayramı vesilesiyle tüm soydaşlarımıza aileleriyle, sevdikleriyle, hısım akrabasıyla mutlu, huzurlu bir bayram diliyorum. Bu vesileyle tüm Müslüman alemine barışın, huzurun hakim olacağı yarınlar diliyorum. Ülkemizin, hükümetimizin, devletimizin Bulgaristan’daki soydaşlarımıza selam, muhabbet ve esenlik dileklerimi bilhassa iletmek istiyorum. Hepsinin bayramlarını tekrar kutluyorum!”.

DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan da gazetemiz aracılığıyla herkesin bayramını kutladı. Lütfi Mestan: “Bizleri biz yapan Kurban Bayramımızı bir kez daha birlikte kutlayabiliyoruz. Ne mutlu bizlere! Türkiye Cumhuriyeti’nin Filibe Başkonsolosu, Bölge Müftümüz milletimiz bugün bizlerle birlikte. Tüm Türk ve Müslüman toplumunun Kurban Bayramı’nı kutlar, sağlık ve başhoşluğu dilerim. İnşallah, gelecekte yaşadığımız acıları tekrar yaşamayız. Türkiye’nin de bir an önce askeri darbe girişiminin sonuçlarını aşmasını ve yeniden dünyanın en büyük, en güçlü ülkelerinden biri olarak, olağanüstü hal durumunun da ortadan kaldırılmasını temenni ederim” diye ifade etti.

Kırcaali Merkez Camii’nden başka bu sabah tüm Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 350 cami ve mescitte kılınan bayram namazı ile Kurban Bayramı coşkuyla karşılandı.


Kurban Bayramı Perşembe günü İkindi namazında sona erecek.

Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy’un selamlama konuşması


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS