Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ilinde 14 896 öğrenci törenle okula başladı

Kırcaali ilinde 14 896 öğrenci törenle okula başladı

15 Eylül 2016

Kırcaali ilinde yeni eğitim ve öğretim yılı okullarda düzenlenen törenlerle başladı. İlde 14 896 öğrenci bugün okula başladı. Onların arsındaki 1320 minik ilk kez okula gitti.

Kırcaali’de aynı binada bulunan ilde en elit iki okul Yabancı Dil Lisesi ve Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu gelenek üzerine yeni ders yılına ortak bir törenle başladı. Bu yılki törenin konuğu Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis oldu. Bu yıl ilk kez Yabancı Dil Lisesi öğrencileri arasında Belediye Başkanı’nın kızı Esin de bulunuyordu. Esin, 181 akranıyla birlikte hazırlık sınıfında okuyacak. Bu ders yılında ilköğretim okulunda okuyacak 70 birinci sınıf öğrencisi törende en büyük ilgi ve sevinç yarattı.

Okul açılış töreni Yabancı Dil Lisesi Muhafız Kıtası’nın gösterisiyle başladı. Bando orkestrası “Tih Byal Dunav” (Sakin Beyaz Tuna) şarkısını çaldı.

Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu Müdürü Lilyana Yankova, Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva’nın gönderdiği tebrik mesajını okudu.

Yankova, selamlama konuşmasında eğitime ilişkin yeni kanunun üzerine vurgu yaparak, bu kanunu vatanın geleceği olan çocukların garantisi olarak nitelendirdi. Yönettiği okulun dış değerlendirme sınavında gösterilen başarıya göre ilde birinci, ülkede ise 80.sırayı aldığını hatırlatan Yankova, “Biz başarılı şahsiyetler yetiştiren bir okuluz” diye vurguladı.

Yabancı Dil Lisesi Müdürü Yordanka Çavdarova, okulun ilk gününün gençlik ve bilginin bayramı olduğunu kaydetti. Bulgaristan insanının adeta bilginin peşinde koştuğunu belirtti. Çavdarova, Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu’na ve Yabancı Dil Lisesi’ne ilk kez ayak basan birinci ve sekizinci sınıf öğrencilerini tebrik etti. Yeni Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nda çocuğun merkezi konumda bulunduğunun altını çizen Çavdarova, “Sizin potansiyelinizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

Kırcaali Valiliği’ni temsilen törende hazır bulunan Vildan Sefer, Vali İliya İliev adına öğrencileri selamladı. Sefer’in okuduğu tebrik mesajında Vali, okulun başlangıcında sorunlar yaşandığını belirtiyor. Vali, mesajında, “Arılar nasıl bal biriktirirse, sizler de öyle bilgi biriktirin” diye dilekte bulunuyor.

Hasan Azis de okuldaki öğrencilerin okul heyecanını paylaştı. Belediye Başkanı eğitimin ülkede en önemli mesele haline geldiğini belirterek, yapılan reformların sayesinde Bulgar okullarının yeni bir cazibe merkezi haline geleceği kanısını ifade etti. Belediye Başkanı, öğretmenlerle birlikte daha iyi bir eğitime yönelik daha büyük çabalar sarf etmeyi üstlendi. Müh. Azis, “Eğitim ülkemizin en büyük kaynağı” diye sözlerini bitirdi.

Bölge Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen törende hazır bulunan Tsvetana Gramatikova, Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev’in tebrik mesajını okudu.

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Bulgaristan Öğretmenler Birliği, Trakya Derneği ve Trakya 2009 Halk Toplum Merkezi tarafından da eğitim kurumlarına tebrik mesajları sunuldu.

Konuşmalardan sonra öğrenciler kısa bir müzik ziyafeti sundular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS