Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
2017 yılından itibaren taksi işletmecileri 350 leva tutarında vergi ödeyecek

2017 yılından itibaren taksi işletmecileri 350 leva tutarında vergi ödeyecek

16 Eylül 2016

Kırcaali Belediye Meclisi bugünkü oturumunda oybirliğiyle Kırcaali İlçesi sınırlarında taksi sürücülüğü yapan ve taksi işletme ruhsatına sahip kişilerin, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 350 leva tutarında vergi ödemeleri kararını aldı.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te yapılan bu değişiklik, 22 Nisan 2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan Yerel Vergi ve Harçlar Kanununda yapılan değişiklikler ve ek maddelerde belirtilen her bir taksi plakası sahibinin belediyelerin alacağı kararla yerel vergi ödemesine ilişkin hüküm uyarınca yapıldı.

Kanun değişiklikleri Belediye Meclislerine 30 Eylül 2016 tarihine kadar taksi ile yolcu taşımacılığı yapan kişilerin vergi ödemelerine ilişkin karar almalarına ve her bir takvim yılında 31 Ekim’e kadar miktarını değiştirmelerine imkan sunuyor. Kanuna göre her bir taksi aracı için 300-1000 leva arasında vergi ödenecek.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yapılmasına ilişkin teklif oylamaya sunulmadan önce Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından tanıtıldı. Belediye Başkanı, Belediye tarafından çıkartılan taksi işletme ruhsatlarının yaklaşık 400 olduğunu bildirdi. Müh. Azis’in ifadesine göre taksi işletmecilerin gerçekleştirdiği faaliyetlerin patent tescili kapsamında ilçede yürütülen bazı faaliyetlere maksimum şekilde yaklaşıyor.

Kırcaali Belediye Başkanı, “Kırcaali İlçesi’nde patent tescili kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin verginin miktarı kanunla belirlenen patent vergisi miktarı civarında veya ortalama daha düşük miktardadır. Belediye Meclisi bu tür verginin minimum miktarda ödenmesi kararını aldığı halde bu vergiden 120 bin leva, maksimum miktarda ödenmesi kararını aldığı halde ise 400 bin leva gelir elde edecek. Patent vergisinde olduğu gibi veya 450 leva miktarında bu vergide sınır belirlenirse, Belediyenin geliri 180 bin leva olacak” dedi.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yapılmasına ilişkin proje teklifinde taksi işletmecilerin 450 leva miktarında vergi ödemeleri öngörülüyordu. Belediye Meclisi’ne bağlı daimi komisyonlarda taksi işletmecilerin temsilcileriyle birlikte görüşülmesinden sonra Belediye İdaresi bu verginin 350 leva miktarında olması teklifinde bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS