Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
2017 yılından itibaren taksi işletmecileri 350 leva tutarında vergi ödeyecek

2017 yılından itibaren taksi işletmecileri 350 leva tutarında vergi ödeyecek

16 Eylül 2016

Kırcaali Belediye Meclisi bugünkü oturumunda oybirliğiyle Kırcaali İlçesi sınırlarında taksi sürücülüğü yapan ve taksi işletme ruhsatına sahip kişilerin, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 350 leva tutarında vergi ödemeleri kararını aldı.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te yapılan bu değişiklik, 22 Nisan 2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan Yerel Vergi ve Harçlar Kanununda yapılan değişiklikler ve ek maddelerde belirtilen her bir taksi plakası sahibinin belediyelerin alacağı kararla yerel vergi ödemesine ilişkin hüküm uyarınca yapıldı.

Kanun değişiklikleri Belediye Meclislerine 30 Eylül 2016 tarihine kadar taksi ile yolcu taşımacılığı yapan kişilerin vergi ödemelerine ilişkin karar almalarına ve her bir takvim yılında 31 Ekim’e kadar miktarını değiştirmelerine imkan sunuyor. Kanuna göre her bir taksi aracı için 300-1000 leva arasında vergi ödenecek.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yapılmasına ilişkin teklif oylamaya sunulmadan önce Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından tanıtıldı. Belediye Başkanı, Belediye tarafından çıkartılan taksi işletme ruhsatlarının yaklaşık 400 olduğunu bildirdi. Müh. Azis’in ifadesine göre taksi işletmecilerin gerçekleştirdiği faaliyetlerin patent tescili kapsamında ilçede yürütülen bazı faaliyetlere maksimum şekilde yaklaşıyor.

Kırcaali Belediye Başkanı, “Kırcaali İlçesi’nde patent tescili kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin verginin miktarı kanunla belirlenen patent vergisi miktarı civarında veya ortalama daha düşük miktardadır. Belediye Meclisi bu tür verginin minimum miktarda ödenmesi kararını aldığı halde bu vergiden 120 bin leva, maksimum miktarda ödenmesi kararını aldığı halde ise 400 bin leva gelir elde edecek. Patent vergisinde olduğu gibi veya 450 leva miktarında bu vergide sınır belirlenirse, Belediyenin geliri 180 bin leva olacak” dedi.

Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’te değişiklik yapılmasına ilişkin proje teklifinde taksi işletmecilerin 450 leva miktarında vergi ödemeleri öngörülüyordu. Belediye Meclisi’ne bağlı daimi komisyonlarda taksi işletmecilerin temsilcileriyle birlikte görüşülmesinden sonra Belediye İdaresi bu verginin 350 leva miktarında olması teklifinde bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS