Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Meclisi, Belediyenin Mali Durumunu İyileştirme Planı’nı Onayladı

Kırcaali Belediye Meclisi, Belediyenin Mali Durumunu İyileştirme Planı’nı Onayladı

16 Eylül 2016

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in teklifi üzerine Belediye Meclisi’nin bugünkü gündemine iki madde daha eklendi. Birincisi Dayanışma Fonu kapsamında bir proje, ikincisi ise Belediye Meclisi’nin 20 Mayıs 2016 tarihli 33 sayılı kararına ek karar alınmasına ilişkin maddelerdi. Böylece Belediye Meclis toplantısının gündem maddeleri 32 oldu. Tüm gündem maddeleri toplantıya katılan 39 Meclis Üyesi tarafından oybirliği ile kabul edildi. Beklendiği gibi 2016 yılının ilk yarısına ilişkin bütçe değerlendirme raporu ve Kırcaali Belediyesi’ne AB tarafından sağlanan mali kaynaklara ilişkin raporun yanı sıra 2016-2019 dönemine ilişkin Kırcaali Belediye Mali Durumu İyileştirme Planı ile ilgili ilk iki gündem maddesi en çok tartışıldı.

Raporları reddeden GERB Meclis Grubu Başkanı Ognyan İvanov, 2016 yılının ilk yarısına ilişkin bütçe değerlendirme raporunun içerdiği veriler hakkında Belediye Başkanı ile tartışmaya girdi. İvanov, GERB Meclis Grubu’nun ret oyu kullandığı tartışılan maddelerle ilgili pozisyonunu da açıkladı.

2016 yılının ilk yarısına ilişkin bütçe değerlendirme raporu 23 kabul, 11 ret ve 5 çekimser oyla kabul edildi. Kırcaali Belediyesi Mali Durumu İyileştirme Planı tartışmasına tüm Meclis gruplarından üyeler katıldı. 45 dakika süren tartışma sırasında BSP, GERB, Reform Blok ve HÖH Meclis Grubu başkanları Georgi Küçükov, Ognyan İvanov, Radoslav Milev ve Muharrem Muharrem’in yanı sıra HÖH Grubu üyeleri Emin Halil ve Mehmet Mehmet, Meclis kürsüsünden konuşma yaptılar.

Küçükov, Mali Durumu İyileştirme Planı’nın kabul edilmesinin gerekli olduğunu, fakat bu şekilde yapılan teklifi BSP Grubu tarafından kabul edilmeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda rasyonel kararların alınması için yerel yönetim ve merkezi yönetim arasında diyalog yürütülmesi çağrısında bulundu.

İvanov, Mali Durumu İyileştirme Planı’nda eksiklikler olduğunu belirterek, bu şekilde Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilmeyeceği için GERB Grubu tarafından da desteklenmediğini kaydetti.

HÖH Grubu’nun sorunların var olduğu ve çözülmesi gerektiğinin tam bilincinde olarak planı desteklediği belirtildi.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, ortaya atılan sorunlarla ilgili şunları dile getirdi: “Başarılı bir yönetimin temelinde iyi bir diyalog yatıyor. Ne yazık ki, yerel yönetim ile merkezi yönetim arasındaki monolog diyaloğa geçemiyor. Yüksek derecedeki merkezileşme de yerel yönetime zarar veriyor. Her bir yönetim yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik çalışıyor. Son sekiz yılda biz vergileri yükseltmedik. Buna ilişkin karar Belediye Meclisi tarafından genel görüş üzerine ve vatandaşların sosyal statüsüne göre alındı. Şu anda bile biz bu yükü vatandaşların üzerine yüklemeyeceğiz. Son yıllarda Belediye merkezi yönetim açısından muhalefet konumunda bulunuyor. Çünkü parti mensubiyeti açısından bağlılık gösteriyor. Belediye kendi bütçesiyle merkezi yönetim bütçesi tarafından finanse edilen faaliyetlerin giderlerini karşılıyor. Şu anda biz, hiçbir destek olmaksızın, Vladimir Dimitrov Maystora Lisesi binasının tamiratı yapılması üzere 200 bin leva sağlamak zorundayız. AB projelerine verdiğimiz mali destekten dolayı 6 milyon leva borcumuz oluştu. Son 7-8 yılda eğer mali disiplini korumasaydık, borcumuz 14 yerine 30 milyon leva olacaktı”.

Müh. Hasan Azis, sorunları çözmek için şimdi daha çok enerjiye sahip olduğu kanaatini getirerek, Meclis üyelerinin büyük bir bölümünün Belediye’nin geleceğine dair karamsar olmamalarını ümit ettiğini ifade etti.

Sonuçta 2016-2019 dönemine ilişkin Kırcaali Belediyesi Mali Durumu İyileştirme Planı, 16 ret oyuna karşı 23 kabul oyuyla kabul edildi. Mali Durumu İyileştirme Planı’nda yerel vergilerin yükseltilmesi ve Maliye Bakanlığı’ndan 7 milyon leva tutarında faizsiz kredi talebinde bulunulması öngörülüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS