Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, Açık Yönetim Ortaklığı Küresel Girişimine olan taahhüdünü tekrar teyit

Bulgaristan, Açık Yönetim Ortaklığı Küresel Girişimine olan taahhüdünü tekrar teyit

22 Eylül 2016

New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurul 71. dönem toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Bulgaristan’ın Açık Yönetim Ortaklığı (Open Government Partnership) Küresel Girişimine olan taahhüdünü tekrar teyit etti. Tüm dünyada 70’in üzerinde hükümet yönetimde şeffaflık, sivil toplumun aktif katılımı, yolsuzlukla mücadele ve yeni teknolojilerin uygulanmasına yönelik çabalarını girişim etrafında birleştirdi.

BM Zirvesi, devletinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve şu anda dönem başkanlığını yürüten Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın başkanlığında gerçekleşti. Girişime sivil toplum kuruluşların ve iş örgütlerinin temsilcileri de iştirak ediyor. Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanı Barak Obama tarafından 2011 yılında başlatılan küresel ortaklığın 5.yıldönümü kutlandı.

Bulgaristan, girişime katılan ilk ülkelerden biri ve şu anda iş dünyası ve vatandaşların yararına kamu veri tabanlarını açma konusunda önde gelen ülkelerdendir. Veri tabanlarının açık olması toplumun haberdar edilip, politikaların oluşturulmasına katılmasının yanı sıra hükümetin bu politikaları uygulaması ve kamu harcamalarını raporlamasına yardımcı oluyor.

Açık Yönetim Ortaklığı Küresel Girişimi Yönetim Kurulu tarafından ülkemizin istikrarlı demokrasinin ve sürdürülebilir iş ortamının kilit ön koşulu olan zorunlu olan mevzuatın etkisinin değerlendirmesinin uygulanmasının yanı sıra elektronik yönetimin kullanılmasıyla Bulgaristan’ın kamu hizmetlerinin etkinliğinin iyileştirilmesi gibi girişime ilişkin taahhütleri gerçekleştirme konusunda kaydettiği başarılar raporlandı. Forum kapsamında girişimin hedeflerine ve açık ve şeffaf yönetimin vatandaşların, iş dünyasının ve devlet idarelerinin yarara olduğunun ispatlanmasına yönelik iyi uygulamalar ve stratejiler paylaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS